V neděli byl nalezen oběšený devítiletý chlapec v jedné obci ve Stavropolském kraji na jihu Ruska. Stejný způsob odchodu z tohoto světa zvolil jedenáctiletý školák v Krasnodarském kraji, který se oběsil pod střechou rodného domu. Šestnáctiletý chlapec v Novosibirském kraji se oběsil v opuštěném domě. Dva posledně jmenovaní pocházeli z dobrých rodin, píše agentura.

Stejně starý chlapec v Tatarstánu se oběsil na verandě svého domu. Našla ho matka, která přeřízla provaz a snažila se mu poskytnout první pomoc, ale marně. Podle předběžných údajů byl chlapec podezřelý z několika krádeží a v dopise, který zanechal, prosí své okolí za odpuštění a vysvětluje, že jim chce tímto krokem ulehčit život.

Smrt z lásky

Sedmnáctiletá dívka v Severodvinsku na Dálném severu se rozhodla otrávit. Podle předběžných informací kvůli neopětované lásce si vzala smrtelnou dávku léků.

Jedním z posledních případů je šestnáctiletý chlapec v Udmurtsku, který se oběsil doma ve stodole. Příčinou jeho zoufalého činu byly údajně neshody s babičkou, která mu vytýkala špatné známky ve škole.

V únoru bylo v Rusku registrováno nejméně osm sebevražd a v březnu více než desítka.

Rusko je co do počtu sebevražd patnácti až devatenáctiletých na prvním místě v Evropě. Podle oficiálních zdrojů každý rok spáchá sebevraždu 200 dětí ve věku deset až čtrnáct let a 1500 ve věku 15 až 19 let.

Podle zprávy UNICEF 20 procent ruských dospívajících trpí vážnými depresemi, zatímco v západních zemích je to pět procent.

V roce 2010 připadalo v Rusku na 100.000 obyvatel 23,5 sebevraždy, což je sice výrazný pokles oproti roku 1995, kdy to bylo 42 sebevražd na 100.000 obyvatel, ale je to stále o hodně více než je světový průměr (14 sebevražd na 100.000 obyvatel) a číslo dosahující „kritického prahu“ stanoveného Světovou zdravotnickou organizací.