V 19 městech Ruské federace bylo v neděli zatčeno 839 lidí, z toho nejvíce v Petrohradu – 354. Dalších 129 lidí zatkla policie v Jekatěrinburgu na Urale, zatímco v Moskvě dostalo pouta 36 demonstrujících, uvádí server BBC s odvoláním na lidskoprávní organizaci OVD-info. 

Protesty proběhly v den, kdy se v Rusku konaly regionální volby, lidé vybírali nové gubernátory. Volební účast byla rekordně nízká, činila pouhých 17,8 procenta.

Důchodu se nedožijí

Demonstrující přišli vyjádřit svůj nesouhlas s plánovanou penzijní reformou, která zvyšuje věk pro odchod do důchodu. Podle původního návrhu se odchod do penze u žen měl prodloužit o osm let na 63 let, nakonec se zvýší jen o pět let. U mužů se věk prodlouží o pět let, ruští muži tak půjdou do penze v 65 letech. Hranice by se měla zvyšovat postupně do roku 2036.

Ruští muži se průměrně dožívají 65 let a ženy 77 let. Podle statistik Světové banky se věku 60 let nedožije 35 procent mužů a věku 65 let se nedožije 43 procent mužů. 

Navalnyj plánoval, že se postaví do vedení těchto protestů. Policisté jej ale před několika týdny zatkli a poslali na 30 dní do vězení kvůli porušení zákona o demonstracích. Není to poprvé, co prominentní vůdce opozice skončil za mřížemi. Podle něj úřady tím, že jej posílají do vězení na krátkou dobu za menší přestupky, má znemožnit jeho politickou kariéru. Všechna obvinění proti své osobě popírá.

Společnost Google také musela na svém severu YouTube smazat jeho videa, ve kterých Rusy vyzýval k účasti na demonstraci. Přikázaly jí to ruské úřady. Podle nich Navalnyj porušil zákaz politické reklamy těsně před volbami.

V březnu mu bylo například zabráněno, aby kandidoval na prezidenta. „Putin a jeho vláda za posledních 18 let vládní rozpočet rozplundrovali,“ uvedl Navalného tým na demonstraci. „Po celou dobu náš ujišťovali, že se věk pro odchod do důchodu v žádném případě navyšovat nebude,“ dodal. 

Ruský prezident Vladimir Putin svůj krok hájil tím, že rozhodnutí bylo po léta oddalováno. Riskovalo se tím zvýšení inflace, podle něj také hrozí, že země bude přivedena do chudoby. „Jakékoliv další oddalování by bylo nezodpovědné,“ prohlásil dříve. Nejedná se o první demonstraci. Protesty organizovala v uplynulých týdnech například komunistická strana.

Putin však dříve prohlašoval, že dokud bude prezident, tato hranice se nikdy zvyšovat nebude. Jeho popularita od května, kdy byla reforma oznámena, silně opadla. Konečné slovo o reformě by mělo padnout na podzim.