Mara
*věk: 15-25 let
*počet členů 30-50 tisíc
*10tisíc působí ve Spojených státech
*působnost: vraždy, prodej drog, únosy zbraně: mačety, střelné zbraně, granáty
*nejraději používají mačety
*prosluli netvořením těl, kdy obětem sekali hlavy

Salvador je vůbec nejhustěji osídlená země pevninské Ameriky. Čelí následkům dlouhé občanské války. Někteří odborníci shodně tvrdí, že za násilím v ulicích stojí vystěhování Salvadorců z Ameriky, to proběhlo ve dvacátých letech minulého století.

OSN říká, že právě v této zemi je v přepočtu na obyvatele nejvíc vražd na světě. Od začátku letošního roku tu bylo denně zavražděno deset lidí - s výjimkou středy 11. ledna, která byla nečekaně klidná. Policie dodala, že pro tento nezvyklý jev nemá žádné vysvětlení.

Čtěte také: Stovka vězňů uprchla z brazilských věznic

Většinu násilí tady mají na svědomí zločinecké gangy známé pod označením "mara", které působí po celé Střední Americe. Tyto zločinecké skupiny vytvořily v 80. letech v ulicích amerického Los Angeles potomci salvadorských uprchlíků, kteří sem utekli před brutální občanskou válkou v zemi. Podle časopisu National Geographic jde o nejnebezpečnější gang světa.

Nepřehlédněte: Taliban ukázal záběry uneseného Američana a Australana

Američtí Policisté s členy gangu Mara bojují všemi možnými způsoby. Například potetované muže deportují zpátky do Salvadoru. Tady si zločinecká organizace, která nejraději používá mačeny, střelné zbraně, ale i granáty, rekrutuje další členy, aby se potom společně tajně vrátili zpátky do Spojených států.

Když v roce 1992 válka v Salvadoru skončila a mnozí z nich se vrátili domů, vzali s sebou i kulturu losangeleských gangů. Mary nebo pandilly se podílejí na pašování drog, loupežích a vydírání. Dva hlavní pouliční gangy aktivní v této oblasti jsou Mara Salvatrucha známá také jako MS-13, a Mara-18, což je Gang z 18. ulice.

Gang Mara si na hudebních koncertech oblíbil gesto vztyčeného malíčku a ukazováčku. Jejich komunikace se navíc skládá z dalších gest a posunků, aby byli co nejméně nápadní. Poznávacím znamením jsou tetování po celém těle a obličeji. Umírněnější si nechávají tetovat pouze krk.