Princ a miliardář Valíd bin Talál je vlastník investiční společnosti Kingdom Holding a člen vládnoucího klanu. Je jednou z jeho nejvýraznějších postav. Investoval mimo jiné do společností Apple, Twitter či hotelového řetězce Four Seasons. Je také jedním ze zastánců posilování ženských práv ve velmi konzervativní islámské zemi.

Princ Mutab bin Abdalláh je šéf Národní gardy, která čítá 260 tisíc mužů a je schopná konkurovat armádě. Podle agentury AP byl považován za jednoho z možných budoucích kandidátů na trůn a soupeře korunního prince Muhammada bin Salmána. Právě ten nově vytvořenému protikorupčnímu výboru předsedá. Výbor byl vytvořen na základě dekretu, který vydal Muhammadův otec, král Salmán.

Nový orgán tímto dekretem dostal rozsáhlé pravomoci k vyšetřování případů. Může vydávat zatykače, zmrazovat majetek i omezit pohyb vyšetřovaných osob.

"Vlast nebude existovat, dokud nebude korupce zcela vymýcena a korupčníci se nebudou ze svých činů zodpovídat," stojí v královské vyhlášce.

Analytici však agentuře Reuters uvedli, že za bojem s korupcí se skrývá zcela jiný cíl, a to zničení potenciální opozice, která by mohla ohrozit pozici korunního prince Muhammada. Jeho otec jej totiž v roce 2015 jmenoval zástupcem korunního prince za situace, kdy žije několik králových mladších bratrů, kteří podle tradice mohli očekávat své jmenování.

Podle AP se tak odstraněním obou soupeřů ujal korunní princ kontroly celého bezpečnostního aparátu a posílil své nástupnické šance.

Letos v létě byl totiž z nástupnictví vyřazen další možný kandidát Muhammad bin Najíf, který do té doby vedl ministerstvo vnitra. "Nejnovější zákrok se vylučuje s tradičním vnímáním konsensu uvnitř vládnoucí rodiny. Její fungování je však stejné jako tajné vnitřní činnosti uvnitř Kremlu během éry Sovětského svazu," řekl analytik James Dorsey ze singapurské Školy pro mezinárodní studia.

"Vlna zatýkání může znamenat, že se princ Muhammad místo hledání spojenců snaží dostat pod pevnou kontrolu vládnoucí rodinu, armádu a Národní gardu, aby se postavil opozici proti svým reformám a válce v Jemenu, která podle všeho narůstá v řadách královské rodiny i armády," řekl analytik James Dorse.

Korunní princ Muhammad je znám svými pokrokovými reformami. V září například oznámil, že ruší nařízení, které zakazovalo ženám, aby řídily vozidlo. Snaží se také narušit přílišný konzervatismus v zemi. Snížil státní výdaje v některých oblastech a plánuje prodat některé státní majetky. Představil také svou vizi 2030, která si klade za cíl vytvořit novou tvář státu, který bude růst za pomoci svého obyvatelstva a ne pouze ropy.