Podle kancelář šerifa oblasti Pierce County ukradl letadlo "zaměstnanec letecké společnosti", který předstíral, že provádí technickou kontrolu. S prázdným letounem bez cestujících pak v noci z pátku na sobotu bez povolení vzlétl a zřítil se na ostrov Ketron, nacházející se asi 40 kilometrů jihozápadně od letiště. Informuje o tom CNN.

Zdroj: Youtube

Mechanik byl identifikován pouze jako devětadvacetiletý muž z Pierce County, uvedl na Twitteru šerifův mluvčí Ed Troyer. "Předpokládá se, že havárii způsobil nedostatek jeho pilotních schopností," sdělil Troyer. 

Zdroj: Youtube

Letecká společnost Alaska Airlines na svém Twitteru uvedla, že do neoprávněného vzletu byl zapojen člen týmu turbovrtulového letadla Horizon Air Q400, kteý havaroval. "Pracujeme na tom, abychom potvrdili, kdo byl na palubě, ale domníváme se, že kromě osoby, která letadlo řídila, tam žádní jiní pasažéři ani posádka nebyli," informovala letecká společnost.

Nehoda letadla na severu Mexika
Cestující natočil pád letadla v Mexiku. Vidět je start, hrozivý dopad i panika

Na letišti byly dočasně přerušeny kvůli neoprávněnému vzletu běžné operace, ale v současnosti už je provoz obnoven, uvedla správa letiště.

Podle místního šerifa nešlo při havárii o terorismus a dvě stíhačky F-15 z leteckých sil vzdušné národní gardy, které byly povolány k letadlu ve vzduchu, v ní nesehrály žádnou roli. Washingtonský guvernér Jay Inslee později pochválil piloty obou stíhaček za pohotovou reakci.

"Nejde o teroristický incident. Je to jeden sebevrah. Víme, o koho jde. Nikoho dalšího se to netýká," uvedla kancelář šerifa na Twitteru po nehodě, přičemž zdůraznila, že letadlo bylo prázdné.

Letadlo Junkers Ju-52.
Ve Švýcarsku havaroval historický letoun, dvacet lidí zemřelo

Na internetu se objevily videozáběry pořízené obyvateli ostrova, které zachycují poslední okamžiky letadla. Je na nich patrné, že stroj se ve vzduchu pohyboval chaoticky a začal náhle prudce klesat. Na některých záběrech lze zahlédnout i stíhačku, která jej sleduje, ale zůstává v odstupu. 

Místní televizní stanice KIRO-7 odvysílala záběry spálených zbytků letadla, které dopadly do jižního Pugetova zálivu na ostrově Ketron, ostatky pilota se zatím nenašly.