Tragédie, při níž se zřítil asi dvousetmetrový úsek mostu, si podle posledních informací vyžádala nejméně tři desítky lidských životů. Italské ministerstvo dopravy ale uvedlo, že tento počet nejspíš nebude konečný. Televize Rai informuje také o 13 zraněných. Podle záchranářů mohou být v troskách až desítky obětí. Zatím se podařilo vyprostit osm lidí.

 V době neštěstí se na mostě nacházelo 35 osobních aut a tři kamiony, uvedl na tiskové konferenci mluvčí italské civilní obrany. Jedním z kamionů byl vůz pražské firmy Sped-it, jehož řidič nehodu přežil a komunikuje s lékaři. 

Most v Janově ve své původní podobě.
Spadlý most v Itálii byl v špatném stavu. Místní se mu vyhýbali, tvrdí média

Firma začala po svém řidiči pátrat krátce poté, co se zaměstnanci dozvěděli o pádu mostu. Podle jednatele společnosti Tomáše Kubíčka zkontrolovali GPS řidiče, a když zjistili, že se zastavil v 11:26 v místě neštěstí, pátrali po něm na fotografiích a následně zalarmovali úřady, informovala Česká televize. 

„Náš kamion jsme našli na fotkách na twitteru, jak lezli do kabiny záchranáři. Takže jsme obvolávali všechny nemocnice. Z návěsu nezbylo vůbec nic,“ doplnil druhý jednatel pražského dopravce Václav Zázvůrek.

„Podle informací, které jsme obdrželi od kolegů z ambasády, byl řidič zraněn, nicméně není v ohrožení života. Byl odvezen do nemocnice v Janově, kde je v ošetřování. Naše velvyslanectví zatím o pomoc nepožádal," řekla České televizi mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. 

Podle italského ministra dopravy Danila Toninelliho je zřícení mostu obrovskou tragédií. Místní novinář Franco Nativo popsal italské televizi průběh tragédie: „Viděl jsem nejméně osm nebo devět aut, která skončila v troskách. Bylo to jako scéna z apokalyptického filmu.“

„Rozsah neštěstí je epochální. Na místě jsou desítky mrtvých. Sousední regiony Lombardie a Piemont nám nabídly pomoc, tamní nemocnice jsou nám k dispozici. Neustále pracujeme, ale zatím nejsme schopni odhadnout jak dramatická situace ve skutečnosti je,“ řekl podle deníku Express šéf záchranářů Francesco Bermano.

Následky zemětřesení v Indonésii.
Počet mrtvých stále stoupá. Zemětřesení na Lomboku si již vyžádalo 436 obětí

Ital Davide Ricci byl očitým svědkem neštěstí. „Viděl jsem ten pád mostu na vlastní oči. Zřítil se asi dvacet metrů před mým autem. Nejprve se rozpadl centrální pilíř a pak vše ostatní,“ řekl deníku La Stampa.

Ministr vnitra Matteo Salvini na facebooku uvedl, že situaci bedlivě sleduje a děkuje všem příslušníkům záchranného sboru a ostatním hrdinům, kteří pracují na záchraně lidských životů.

Zdroj: Youtube

Novinář Antonello Guerrera zveřejnil na twitteru informaci, že zřícená konstrukce zavalila i několik budov a místní železnici. Podle deníku La Repubblica se jednalo o hustě osídlenou oblast.

K neštěstí podle Deutsche Welle došlo během příprav před zítřejším významným italským svátkem Ferragosto. Doprava proto zřejmě byla ještě vytíženější než obvykle. Most byl významným prvkem spojujícícm dálnici A10 směrem do Francie s dálnicí A7 do Milána.

O příčinách tragédie se zatím pouze spekuluje. Zřícení mostu mohl údajně způsobit nápor silné vichřice na jeden z pilířů mostů, který ho nevydržel. Agentura ANSA s odvoláním na jednoho ze svědků neštěstí napsala, že do pilíře těsně před neštěstím uhodil blesk. Statiku konstrukce mohla ovšem výrazně ovlivnit i voda, řeka přes který vede, je totiž velmi rozvodněná. 

Most Polcevera Viaduct, nazývaný také Ponte Morandi podle svého architekta Riccarda Morandiho, byl postaven mezi lety 1962 a 1968. Více než kilometr dlouhá stavba byla prvním betonovým mostem se zavěšenou konstrukcí na území Evropy. V roce 2016 na něm byla provedena částečná rekonstrukce.

Provozovatel dálnice, společnost Atlantia, zaznamenala podle agentury Reuters krátce po incidentu pád akcií o více než 6,3 procenta.

Sobota byla nejtragičtějším dnem roku. Na silnicích umírali hlavně motorkáři