Dnes při ní zahynulo 12 lidí, polovina z nich v Damašku. Vojáci ostřelují také lokality v provinciích Hamá, Homs a Dará. Delegace syrské opozice se dnes chtěla sejít v Káhiře se šéfem Ligy arabských států (LAS), ale syrští demonstranti jí v tom zabránili. Incident podle agentury AP poukazuje na hluboké rozpory v řadách opozice.

Čtyřčlenná delegace syrského Národního koordinačního výboru se měla v Káhiře setkat s generálním tajemníkem LAS Nabílem Arabím, kterého chtěla před sobotním mimořádným setkáním LAS k Sýrii informovat o pokračujících násilnostech režimu v Damašku. Před budovou LAS ale čekala na tyto opoziční představitele asi stovka syrských demonstrantů, kteří je zasypali vajíčky a obvinili je, že skrytě pracují pro vládu prezidenta Bašára Asada.
"Ta delegace je stoprocentně falešná. Chtějí dialog v zájmu režimu a pro jeho přežití," řekl agentuře Reuters demonstrant Amín, který odmítl uvést své příjmení. "Házeli jsme vejce na ty zrádce. Nechceme jednat se syrským režimem. Žádáme jeho svržení," dodal.

Syrský Národní koordinační výbor je rivalem široké opoziční koalice Syrská národní rada (SNC). Mnozí Syřané mu přisuzují větší ochotu začít dialog s režimem.

Nepokoje v Sýrii propukly v polovině března a jejich brutální potlačování vládními vojáky si už vyžádalo podle nejnovější bilance OSN nejméně 3500 mrtvých. Demonstranti zpočátku volali po reformách a demokratizaci země, s přitvrzujícími se vládními represemi ale začali požadovat odstoupení prezidenta Asada a konec jeho režimu.

Nabídnout cestu k řešení krize v Sýrii se intenzivně snažily arabské státy. Damašek minulý týden přistoupil na návrh LAS zakotvující především ukončení násilí, stažení vojáků z měst, propuštění politických vězňů a zahájení dialogu s opozicí. Na situaci v Sýrii se tím ale nic nezměnilo, od podpisu dohody vládní vojáci zabili nejméně 60, podle některých zdrojů až 90, dalších oponentů a pokračují i v jejich zatýkání. LAS k projednání situace svolala na sobotu do Káhiry mimořádné zasedání.

V Damašku dnes vojáci zabili šest účastníků pohřbu mladého muže. Tři osoby padly při protestu v Dará a dva civilisté v Homsu. Jednoho člověka zabili vojáci při domovní prohlídce ve východosyrském Abú Kamálu.

Nepokoje se ze Sýrie přelévají částečně i do sousedních zemí, hlavně do Libanonu a Turecka. Libanon protestoval proti narušování své hranice se Sýrií a Damašek se dnes jeho prezidentovi omluvil. Libanonský prezident Michel Sulajmán hovořil telefonicky s Asadem a upozornil ho, že armáda opakovaně hranici překračuje. Podle Asada nejde o záměr. Sulajmánovi se nelíbilo ani to, že Syřané část hranice zaminovali. Sýrie tím chce ztížit pohyb přes hranici pašerákům a uprchlíkům. Odhaduje se, že do Libanonu uprchlo 5000 Syřanů, mezi nimiž jsou i armádní dezertéři.