Přes pokračující násilí se v několika halabských čtvrtích i v jiných částech země podobně jako každý pátek konaly manifestace, tentokrát na podporu jednoty opoziční Syrské svobodné armády.

V Halabu se bojuje od července, ale ve čtvrtek opozice oznámila, že teď jde o rozhodující bitvu. Ramí Abdar Rahmán z OSDH řekl, že v minulých dnech byla slyšet palba vždy ze dvou tří ulic, teď se však ozývá z několika front. Obyvatelé tvrdí, že se bojuje i v centru, které prozatím ovládali vojáci. Povstalcům se naposledy podařilo ovládnout část Halabu v červenci, od té doby žádné další úspěchy nezaznamenali. Tvrdí, že proti vojsku nemají velkou šanci, protože nejsou dostatečně vyzbrojeni.

Dle OSDH se do nynější ofenzívy zapojilo několik set opozičních bojovníků. Podle jednoho z velitelů halabské brigády citovaného agenturou AFP při útoku ve čtvrti Salahaddín zahynulo 25 vojáků. Jiný povstalec uvedl, že padlo 20 jeho spolubojovníků a dalších 60 bylo zraněno.

Do ulic v šesti čtvrtích města dnes po pátečních modlitbách podobně jako v minulých týdnech vyrazili protivládní demonstranti. Další protesty se konaly i jinde ve stejnojmenné provincii a v regionech Hamá, Idlibu či v Dará. „Ať Bůh chrání Syrskou svobodou armádu," skandovali v Hamá. Demonstrovalo se i v oblasti kolem hlavního města Damašku, kde se dál bojovalo, především ve čtvrtích Barza, Kábún a Džabár na severu města.

Konflikt v Sýrii se dotýká i hraničních oblastí v sousedním Turecku. Dnes střela z minometu vypálená ze Sýrie podle tureckých médií zasáhla hraniční oblast u města Akçakale na jihovýchodě Turecka a poškodila budovy. Incident se obešel bez zranění.

USA ve čtvrtek v OSN požádaly, aby se Rada bezpečnosti pokusila znovu o shodu, která syrský konflikt ukončí. Dle OSDH v něm přišlo o život od loňského března na 30.000 lidí. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun stejný den jednal se zvláštním zmocněncem pro Sýrii Lachdarem Brahímím a s šéfem Ligy arabských států Nabílem Arabím. Shodli se, že obě strany konfliktu zásadním způsobem porušují lidská práva. Dárcovské státy požádali, aby přispěly na pomoc syrským uprchlíkům a na humanitární operace v Sýrii.

Rada OSN pro lidská práva (HRC) dnes znovu konstatovala závažné porušování lidských práv v Sýrii. Odhlasovala rezoluci o půlročním prodloužení mandátu vyšetřovatelům, kteří mají jednotlivé případy monitorovat a doložit. Pro prodloužení hlasovalo 41 členů rady, proti byly Rusko, Čína a Kuba. Indie, Uganda a Filipíny se zdržely. Navrhovateli rezoluce byly arabské státy podporované USA a Evropskou unií. Součástí textu je i požadavek, aby Pan Ki-mun personálně posílil vyšetřovací skupinu. Současný mandát skupiny v čele s Brazilcem Paulem Sérgiem Pinheirem měl vypršet tuto neděli. Sýrie rezoluci i její podporovatele především z řad arabských zemí odsoudila.

Americký ministr obrany Leon Panetta dnes s odvoláním na informace zpravodajců řekl, že syrský režim přesunul část svého chemického arzenálu kvůli jeho lepšímu zabezpečení. Hlavní sklady chemických zbraní jsou ale prý v bezpečí a nadále pod kontrolou vlády. Sýrie má podle televize Al-Arabíja největší zásoby chemických zbraní na Blízkém východě. Bývalý šéf syrského chemického zbrojního programu nedávno řekl, že Damašek je v nouzi hodlá použít proti vlastnímu lidu.