V důsledku exploze se zřítily dvě budovy, uvedl dopisovatel AFP, jenž se nacházel na místě. K odklízení sutin a vytažení zavalených lidí nasadili záchranáři v neděli ráno buldozer. Podle šéfa Syrské organizace pro lidská práva Ramiho Abdela Rahmana se může počet obětí ještě zvýšit, protože desítky lidí zůstává nezvěstných. Informuje o tom AFP.

"K výbuchu došlo ve skladišti zbraní v obytné budově v Sarmadu. Jeho příčina zatím není zřejmá," uvedl Rahman.

Dopisovatel AFP podle svých slov viděl, jak záchranář vytáhl z trosek nehybné tělo malého dítěte a donesl je do sanitky. Nejmenovaný zdroj z civilní ochrany AFP sdělil, že mezi mrtvými jsou ženy a děti. "Záchranáři ale vyprostili také pět lidí, kteří ještě žijí," dodal zdroj.

Větší část provincie Idlib ovládají povstalci a džihádisté vedení Hayatem Tahrirem al-Shamem, své spící buňky tu má ale také Islámský stát. V uplynulých měsících otřásla provincií řada výbuchů a vlna zabíjení. Útoky se zaměřily zejména na povstalecké představitele a bojovníky. K některým z nich se přihlásil Islámský stát, většina z nich ale byla důsledkem sporů mezi různými frakcemi a skupinami. V posledních dnech také výrazně zesílilo bombardování jižního Idlibu ze strany syrského vládního režimu, který vyslal do oblasti své posily. Syrský prezident Bašár Asad varoval, že vládní síly hodlají znovu převzít nad provincií kontrolu.

V Idlibu žije zhruba 2,5 milionu lidí, z nichž polovina utekla kvůli bojům do jiných částí země. Od začátku syrské občanské války v roce 2011 bylo zabito víc než 350 tisíc lidí a další miliony lidí se ocitly bez domova. Válku odstartovalo brutální potlačení protivládních protestů.