Tanzánská agentura pro elektrotechniku, mechaniku a služby (TEMESA), která provozuje trajektovou dopravu, uvedla, že loď, známá jako MV Nyerere, se potopila ve čtvrtek odpoledne v okrese Ukurewe Mwanza.

Mluvčí TEMESA Theresia Mwamiová agentuře Reuters řekla, že v tuto chvíli není možné zjistit přesný počet cestujících na palubě, ani to, zda někdo zemřel. Trajekt se podle Mwamiové převrhl nedlouho před přistáním mezi ostrovy Ukora a Bugolora. Mwamiová dále uvedla, že trajekt neměl žádné mechanické problémy, protože TEMESA v posledních měsících prošel rozsáhlou údržbou, včetně opravy dvou motorů.

Místní média nicméně uvádějí, že na palubě přetížené lodi se mohlo tísnit až 400 lidí. Zahynulo nejméně 44 pasažérů, podle deníku Deutsche Welle se však počet obětí může vyšplhat až na více než dvě stovky. Během čtvrtka se podařilo zachránit 37 osob.

„Modlíme se k Bohu, aby nám při takové nehodě dal naději,“ řekl reportérům regionální komisař Adam Malina. „Modlíme se k Bohu, aby nám dal naději, že nebude tak vysoký počet obětí,“ pokračoval.

Trajekty porušují předpisy

Práci záchranářů komplikuje neznámý počet cestujících. Plavidla na Viktoriině jezeře totiž bývají často přetížené. Kromě nadměrného počtu cestujících často převáží i těžký náklad.

Při převrhnutí trajektu MV Bukova v roce 1996 zde zemřelo více než 800 lidí. Jednalo se tak o jednu z nejhorších lodních katastrof minulého století. K lodním neštěstím však dochází i v jiných částech Tanzánie. Potopení trajektu nedaleko ostrova Zanzibar v roce 2012 nepřežilo 145 cestujících.