Šestadvacet mrtvých a zhruba dvacet zraněných přinesl nedělní masakr v baptistickém kostele texaského městečka Sutherland Springs, pro něž znamenal vyvraždění zhruba čtyř procent veškerého jeho obyvatelstva. Informuje o tom CNN.

Útok spáchal pravděpodobně šestadvacetiletý propuštěný příslušník amerického letectva Devin Kelley, který podle dosavadních informací neměl žádné vazby na teroristické organizace. Po činu utíkal z kostela, přičemž jej postřelil jeden z místních obyvatel Stephen Willeford. Kelley pak upustil svou zbraň, nasedl do auta a odjel. Willeford rychle požádal o pomoc jednoho z místních řidičů Johnnieho Langendorffa, a oba muži pak pachatele pronásledovali v Langendorffově nákladním voze asi jedenáct mil. Po cestě informovali policii, kudy jedou.

Kelley ukončil svou jízdu bouračkou, po níž se pravděpodobně sám zastřelil. Policie ho našla mrtvého v jeho voze, oblečeného v černém vojenském taktickém oděvu včetně neprůstřelné vesty. V autě měl ukryté další zbraně. Podle CNN však policie stále nepotvrdila jeho jméno a o pachateli hovoří jen jako o "bílém muži po dvacítce". 

Mluvčí letectva Ann Stefaneková uvedla, že Kelley sloužil od roku 2010 do svého propuštění na základně v Novém Mexiku jako specialista na logistiku. Soud ho v roce 2012 odsoudil k ročnímu omezení svobody za domácí násilí vůči manželce a dítěti, armáda ho za špatné chování degradovala. Žil na předměstí San Antonia. Jeho motiv je zatím neznámý, policie ale zkoumá jeho příspěvky na sociálních sítích, včetně jednoho, kde byla vyfocena poloautomatická zbraň Ruger AR-556, kterou si koupil v dubnu 2016 a v neděli ji použil při útoku.

Americký prezident Donald Trump označil incident za hrůzný a zároveň uvedl, že "nelze slovy zachytit bolest a smutek", který Spojené státy cítí. "Američané udělají to, co jim jde nejlépe, semknou se"“ řekl americký prezident.

Útočník začal střílet v kostele v městečku Sutherland Springs během nedělní ranní bohoslužby. Nejstarší z jeho obětí bylo 72 let, nejmladší bylo pětileté dítě, uvedl Freeman Martin, regionální ředitel texaského úřadu pro veřejnou bezpečnost.

Mezi zavražděnými je jak hostující pastor, který vedl bohoslužbu, tak čtrnáctiletá dcera stálého pastora, jenž byl v době útoku na cestách mimo město. Přinejmenším osm zabitých bylo členy tří generací jedné rodiny, včetně ženy v pátém měsíci těhotenství a jejích tří dětí. Nejmladší obětí se stal pětiletý Rylan, kterého útočník střelil hned čtyřikrát. 

K incidentu v Texasu došlo přibližně měsíc po nejtragičtějším masakru střelnou zbraní v dějinách USA. Začátkem října při něm zahynulo v Las Vegas 58 lidí a přes 500 jich bylo zraněno. Útočník tam střílel z 32. patra hotelu do davu 22 tisíc účastníků koncertu country zpěváka Jasona Aldeana, který se konal v rámci pravidelného festivalu Route 91 Harvest. Pachatel sám se zastřelil ještě před příchodem policie. Jeho motiv je stále neznámý.