Podle regionálního ředitele WHO Sin Jong-soa je v tomto regionu 37 zemí, kterým se nepodařilo snížit počet případů lepry na méně než jeden na každých 10.000 obyvatel. Právě tento poměr je klíčový, aby WHO vyhlásila malomocenství za vymýcené.

K zemím, kde se lepra pravidelně objevuje, patří například souostrovní stát Kiribati, dále Marshallovy ostrovy či Mikronésie.

Na Filipínách byla lepra prohlášena za zlikvidovanou v roce 1998, avšak každý rok je odtud hlášeno na 2000 nových případů, upozornila WHO. Podle Sina stejný počet případů hlásí ročně také Čína.

V roce 2008 bylo zaznamenáno na celém světě téměř 250.000 nových případů malomocenství, z toho více než polovina v Indii. Nemoc se ale objevuje i v Jižní Americe, například v Brazílii, a samozřejmě na černém kontinentu.

Na rozdíl od minulosti je lepra v současnosti poměrně snadno léčitelná, pokud je odhalena brzy. Prvním znakem onemocnění je většinou vyrážka doprovázená ztrátou citu v postižené části pokožky. Bez léčení může lepra způsobit vážné poškození nervů, ochrnutí a znetvoření prstů u rukou a nohou. Na rozdíl od rozšířené představy ale nezpůsobuje odpadávání končetin a není extrémně nakažlivá. Většina lidí je proti ní imunní.