Podle ministra Juliena Denormandia nyní hasiči bojují s časem, aby nalezli přeživší. Francouzská televize BFMTV však informovala, že záchranáři našli vzduchové kapsy, ve kterých by případně mohl někdo přežít.

Městský prokurátor Xavier Tarabeux v úterý dopoledne potvrdil smrt jednoho muže. "Mezi troskami jsme našli mrtvého muže. Operace však pokračuje, podle všeho je pod troskami ještě pět, o kterých nemáme žádné zprávy," řekl Tarabeux. Později byla vyproštěna další tři těla.

Přes sto záchranářů

Na místě působí přes sto policistů se cvičenými psy a 80 hasičů. Na pomoc si záchranné složky povolaly i dron, který monitoruje trosky zeshora. Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner uvedl, že záchranáři musí většinu sutin prohledávat ručně. 

Agentura AP informovala, že obě budovy, přičemž jedna měla pět podlaží a druhá šest, byly značně zanedbané. Minimálně jedna z nich pak byla neobydlená. Starostka centrální části Marseille Sabine Bernasconiová, informovala, že na jeden z domů s číslem popisným 63 byl dokonce vydán příkaz o vystěhování. Marseilleská radnice ho v roce 2008 prohlásila za neobyvatelný a poté ho odkoupila. 

Nemohla však vyloučit, že v ní nepřebývali squatteři a bezdomovci. V sousedním domě bylo obydlených devět z deseti bytů. Částečně se zhroutil i třetí dům, který byl opuštěný a zazděný od léta 2012. Hasiči jej pak kontrolovaně zbourali.

Záchranáři prohledávají trosky zřícených budov v Marseille.
V centru Marseille se zhroutily dvě budovy. Pohřešuje se sedm lidí

Mezi pohřešovanými je mimo jiné žena, která si v pondělí nevyzvedla svou dceru ze školy, a další žena, která „nikdy nevychází z bytu“, uvedl Renaud Muselier, předseda regionální rady oblasti Provence-Alpes-Côte d'Azur.

Štěstí

V budově bydlela i Sophie, pětadvacetiletá studentka filozofie, která však den před kolapsem obou staveb zůstala u rodičů, a měla tak obrovské štěstí. "Už několik dní bylo obtížné v některých bytech, včetně toho mého, zavřít dveře. Někde nešly vůbec. Bála jsem se, aby se dveře nezablokovaly a já nezůstala uvězněná uvnitř," řekla agentuře AFP. 

Jako preventivní opatření úřady evakuovaly „desítky lidí, kteří žijí ve dvou sousedních budovách,“ sdělil agentuře AFP policejní mluvčí Philippe Bianchi. „Strukturálně se budovy v Marseille drží navzájem, takže nechceme riskovat a evakuujeme celý tento blok,“ vysvětlil náměstek marseillského primátora Julien Ruas. 

Proč se oba domy náhle zřítily, zatím není jasné. „Budova se zhroutila během několika vteřin. Neslyšel jsem výbuch,“ uvedl pro agenturu AFP Djaffar Nour, který v tu chvíli nakupoval o několik desítek metrů dále. Podle radnice by však neštěstí mohlo souviset se silnými dešti, které v posledních dnech Marseille sužovaly

Nešťastná událost ihned vzbudila kritiku směrem k úřadům ohledně stavu místních budov. V Marseille je totiž asi šest tisíc domů v havarijním stavu, informoval server the Guardian.

Při pokusu o selfie ženy shodily konstrukci s uměleckými díly.
Nebezpečné selfie. Nešikovné ženy poškodily v Rusku vzácné obrazy