Vedoucí turecké pobočky Amnesty Internagtional Taner Kilic je stíhán od června roku 2017, kdy byl zatčen pro podezření, že je součástí skupiny vedené americkým muslimským kazatelem Fethullahem Gülenem, kterého Ankara obviňuje z pokusu o svržení prezidenta Recepce Tayyipa Erdogana v červenci 2016. Informuje o tom agentura AFP.

Kilic obvinění důsledně popřel, Amnesty International je označila za "neopodstatněné".

Útok turecké armády na pozice Kurdů v Afrinu
Turecká policie zadržela přes 300 lidí. Kritizovali ofenzívu v Afrínu

Turecké orgány označily Gülenovo hnutí za "teroristickou organizaci", Gülen sám ale rozhodně popírá jakoukoli vazbu na organizátory pokusu o převrat nebo na teroristy.

Kilice propustil ve středu z vězení v Izmiru podmínečně istanbulský soud. Jen o hodinu později byla ale vydán nový zatykač a Kilic byl vzat zpátky do vazby, uvedla ve svém prohlášení Amnesty International.

"Letěli jsme do Izmiru, odjeli k věznici a doufali jsme, že budeme spolu s Tanerovou rodinou svědky  jeho propuštění. Kolem půlnoci jsme se místo toho stali svědky Tanerova převozu z věznice do vazby na policejní stanici poblíž," uvedl na Twitteru ředitel Amnesty Europe Gauri van Gulik.

Útok turecké armády na pozice Kurdů v Afrinu
Při tureckém náletu v Afrínu umírali civilisté, agentury hlásí pět až sedm obětí

Podle Kilicových právníků se proti rozhodnutí soudu odvolal turecký státní zástupce, a když instanbulský soud jeho odvolání zamítl, poslal žádost o vydání zatykače na Kilice jinému soudu.

"Přestože Kilicovým právníkům nikdo žádné rozhodnutí o zatykači nesdělil, policie prohlásila, že ho obdržela," uvedl Gulik, který tyto praktiky odsoudil.

Podle jeho slov bude o další Kilicově vazbě rozhodnuto oficiálně během čtvrtka.

Kilic stanul před soudem spolu s deseti aktivisty za lidská práva, včetně německého aktivisty Petera Steudtnera a švédského kolegy Aliho Gharaviho. Dalších 10 bylo propuštěno v loňském roce, ačkoli jejich soudní proces dál běží a další stání je nařízeno na 21. června.

Kurdská demonstrace v Kolíně nad Rýnem
V Kolíně nad Rýnem protestovalo 12 tisíc Kurdů proti tureckému útoku

Deset obviněných čelí žalobě z vazeb na Gülena a další zakázané skupiny, včetně Kurdské strany pracujících (PKK), která proti Turecku vedla tříleté povstání.

Po neúspěšném vojenském převratu v roce 2016 zavedlo Turecko výjimečný stav, který byl minulý měsíc už pošesté obnoven.Kvůli poezření z vazeb na Gülena je v Turecko vazebně stíháno víc než 55 tisíc lidí.