Guvernér na tiskové konferenci uvedl, že vysokorychlostní vlak narazil kolem 06:30 místního času (04:30 středoevropského času) poblíž železniční stanice Marşandiz osm kilometrů od centra Ankary do lokomotivy, která prováděla kontrolu trati. 

Server CNN Türk napsal, že vlak jel v době srážky rychlostí 80 až 90 kilometrů v hodině. Podle turecké tiskové agentury Anadolu při nárazu vykolejily dva vagony a narazily do nadchodu, který se na ně částečně zřítil. Vlak směřoval z hlavního města Ankary do centrální provincie Konya.

Na místě stále zasahují záchranáři, kteří procházejí trosky a hledají další přeživší. „Doufáme, že již nebudou další oběti,“ řekl Sahin. Zranění cestující byli převezeni do nemocnice. Na místo nehody přijíždějí příbuzní cestujících, kteří se snaží zjistit bližší informace o svých blízkých.

Ministr dopravy Cahit Turhan na místě novinářům řekl, že tři z devíti obětí byli strojvedoucí obou vlaků. Ve vysokorychlostním vlaku podle agentury Anadolu v době nehody cestovalo 206 cestujícícíh. Ankarské státní zastupitelství již zahájilo vyšetřování příčin železničního neštěstí.

Turecko přesunuje dopravu na koleje 

Turecko během šetnáctileté vlády současného tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana masivně investuje do vysokorychlostních železničních tratích po celé zemi. Od železniční dopravy si přitom slibuje úlevu pro stále přetíženější silniční síť.

K zatím poslednímu železničnímu neštěstí v Turecku, které si vyžádalo vysoký počet obětí, došlo osmého července na severozápadě země nedaleko hranic s Řeckem. Při vykolejení vlaku, který směřoval z Uzunköprü do Instanbulu, tehdy zemřelo 24 lidí a tři stovky jich bylo zraněno. Většina z nich lehce. Ve vlaku se v tu dobu nacházelo 360 cestujících.