Zprávy na sociálních sítích naznačují několik výbuchů v oblasti Boryspil na východ od hlavního města Kyjeva, kde se nachází mezinárodní letiště, píše server CNN. Ukrajinské ministerstvo vnitra následně potvrdilo, že je Kyjev pod palbou řízených balistických střel. 

Vojenské letiště u Kyjeva, kde jsou ukrajinské bombardéry, už zasáhlo sedm mohutných náletů. Podle informací ukrajinských médií se někteří obyvatelé Kyjeva snaží utéct směrem na západ.

Dva lidé v ukrajinském městě Kramatorsk CNN potvrdili, že v ranních hodinách došlo nejméně ke dvěma masivním výbuchům. 

Podle svědků jsou exploze slyšet i ve městěch Oděsa, Charkov, Mykolajiv, Mauripol a Slovjansk. Nejnovější informace také ukazují na výbuchy v Dněpru.

Lidé prchající z Kyjeva zablokovali hlavní tahy ven z města
Rusko napadlo Ukrajinu. Sabotéři pronikli do Kyjeva, Zelenskyj hlásí mobilizaci

V druhém největším městě Ukrajiny Charkově byl podle svědků slyšet nepřetržitý proud hlasitých výbuchů. V Kramatorsku, městě, které se nachází asi 120 kilometrů severně od separatisty ovládaného Doněcku, potvrdili svědci CNN, že slyšeli nejméně dva masivní výbuchy. Mauripolští obyvatelé zase zaslechli exploze východně od města.

Ukrajinský ministr zahraničí Kuleba se k výbuchům vyjádřil takto: "Putin právě zahájil totální invazi na Ukrajinu. Mírová ukrajinská města jsou pod palbou. Toto je válka. Ukrajina se ubrání a vyhraje. Svět může a musí zastavit Putina, je čas jednat."

Ruská média tvrdí, že Rusko útočí pouze na vojenskou infrastrukturu. Ruské ministerstvo obrany odmítlo, že by na ukrajinská města útočila raketami či dělostřelectvem. Podle záběrů, které se v masivní míře šíří sociálními sítěmi, je však tvrzení lživé. Na řadě míst, zejména ve východní části Ukrajiny, jsou hlášeni mrtví vojáci i civilisté. 

Přestože kolem ukrajinského města Kramatorsk bylo hlášeno několik výbuchů, ráno byl ještě na místě klid a lidé vyrazili do práce, uvádí místní.

Podle Taťány Ignačenko, tiskové tajemnice civilně-vojenské správy Doněcké oblasti, došlo v Kramatorsku ke dvěma výbuchům asi v 5:00 místního času a poté asi o hodinu později.

„V tuto chvíli neexistuje žádný plán na evakuaci lidí. V Kramatorsku je zatím klid. Lidé chodí do továrny na šestou ranní, jako každý den,“ řekla CNN.

Jeden z útoků zřejmě zasáhl vojenské letiště ve městě Luck, vzdáleném asi 80 km od polských hranic, 480 km od českých.

Záběry ukazují, že ruští vojáci překročili i pozemní hranice. Na záběrech jsou vidět tanky, které míří po silnici na Ukrajině z Běloruska.

Podle předsedkyně Ukrajinské iniciativy Jižní Moravy Ilnary Dudashové v Kalinovce poblíž ukrajinského města Vinnycja explodoval vojenský sklad.

Šéfka iniciativy hovoří také o tom, že ruské jednotky útočí nejen na státní hranici, ale i na objekty v týlu. Kupříkladu zařízení Státní pohraniční služby Ukrajiny v kyjevské oblasti údajně Rusové ostřelují raketovými zbraněmi.

Východní část Kyjeva krátce před polednem zasáhly dva silné výbuchy. Jedna z explozí ve čtvrti Brovary měla být slyšet kilometry daleko. Podle úřadů po ruské palbě v oblasti zemřelo šest lidí, minimálně dvanáct je zraněno. Nejméně osmnáct lidí poté bylo zabito při raketovém útoku na město Oděsa.

Další výbuch v centru Kyjeva později odpoledne zasáhl pravý břeh Dněpru.

Místní média potvrzují tvrdé boje o Charkov, náročná je i situace u Khersonu. Naopak v oblasti Chernihiv se podle ukrajinské armády podařilo zastavit postup ruských sil a Ukrajina má pod kontrolou také Mariupol i Sčasťu. Při akci bylo zničeno nejméně sedm nepřátelských letadel, dva vrtulníky a desítky obrněných vozidel, uvádí ambasáda.

Na místech bombardování zůstávají zdevastované budovy a mrtví či zranění civilisté. Například při ostřelování obytného domu v ukrajinském Čuhujivu zemřelo několik lidí, včetně dítěte. Upozorňujeme, že záběry z místa jsou drastické.

Obyvatelé příhraničí mezitím hromadně opouštějí zemi. U hraničního přechodu v ukrajinském městě Užhorod se tvoří dlouhé kolony, Ukrajinci prchají do sousedního Slovenska. To podle slovenského premiéra Hegera poskytne pomoc lidem, kteří prchají před válkou. Slováky vybídl, aby pro ně měli pochopení a soucit.

Také Polsko v současnosti otevírá přijímací místa pro uprchlíky z Ukrajiny. U hranice jich vznikne nejprve osm, poskytnou jídlo, ošetření a informace.