1/3

Podle odhadu policie v ní za posledních 14 měsíců zahynulo 3500 a podle neoficiálních údajů dokonce deset tisíc lidí. Jen minulý týden při policejním zásahu zemřelo 80 Filipínců. Přesto je podle českého velvyslance Jaroslava Olši jr. prezident Rodrigo Duterte oblíbený. 

Filipínský prezident bojuje proti drogám, kriminalitě a korupci velmi nekompromisně. Proč zvolil právě takovou strategii?

Rodrigo Duterte ve své předvolební kampani slíbil Filipíncům, že v zemi skoncuje s drogami. Opakovaně prohlásil, že bude postupovat natolik tvrdě, až se řeka Pasig protínající hlavní město Manilu zbarví krví. A přestože se jeho volební poradci stále snažili jeho vyjadřování mírnit, zřejmě právě díky své rázné rétorice ve volbách drtivě zvítězil.

Prakticky okamžitě po jeho zvolení se začali v zemi šířit informace o velkém množství zabitých. Mnohdy k zabití došlo při přestřelkách v rámci oficiálních policejních razií, často však stříleli neznámí pachatelé v civilním oblečení. Těchto EJK, jak se na Filipínách říká zabití bez soudu, je evidováno za poslední rok už přes deset tisíc. 

Minulý rok byl prezident Duterte nejpopulárnějším politikem na Filipínách. Platí to stále i navzdory krvavé protidrogové válce?

Jeho volební vítězství bylo výrazné a stále se zdá, že má prezident v principu stejnou podporu zhruba tří čtvrtin obyvatel jako před rokem. Za zajímavé lze považovat to, že jeho volební základnu tvoří především chudí lidé a okrajové, často diskriminované skupiny obyvatel. Právě z těchto částí společnosti ale současně pochází drtivá většina obětí války proti drogám. Získal si je ale slibem zásadní změny politické kultury. A změna společně s ním opravdu přišla.

| Video: Youtube

Jak byste prezidenta charakterizoval?

Duterte měl vždy pověst přímočarého a tvrdého muže. Dvě desetiletí řídil jako primátor třetí nejdůležitější město země Davao. O jeho vládě tvrdé ruky si lidé na Filipínách už léta vyprávěli více či méně uvěřitelné historky. Například prý řídil jakési „eskadry smrti“, které ve městě potíraly zločinnost. To samo o sobě by Filipínce nijak zvlášť nepřekvapilo, protože jsou zvyklí na to, že v některých částech země existují „soukromé armády“, jejichž cílem často není jen ochrana rodiny. Často totiž slouží také k prosazování aktuálních ekonomických a politických zájmů svých členů a příznivců.

S názory Duterteho nemálo lidí v lecčems nesouhlasí, ale většina Filipínců – včetně jeho odpůrců – se shoduje na tom, že v Davau opravdu nastolil řád a pořádek. Město je v mnoha ohledech bezpečnější než jiné srovnatelně velké a chaotické filipínské megalopole.

loading
arrow_left Předchozí
1/3
Další arrow_right