Neozbrojený 18letý Michael Brown byl 9. srpna zastřelen šesti ranami krátce poté, co kradl v místním obchodě. Svědectví o incidentu se rozcházejí. Podle jedněch měl Brown ruce nad hlavou, podle jiných se snažil policistovi vytrhnout zbraň.

V dalších dnech vycházely do ulic Fergusonu stovky lidí, kteří se domáhali co nejrychlejšího vyšetření případu a odsouzení policisty Darrena Wilsona. Kvůli případům rabování vyhlásil stát Missouri na několik nocí mimořádný stav a docházelo ke střetům s policií.

Otec mladíka však lidi vyzval, aby v den smutečního rozloučení nedemonstrovali.

Na rakvi s ostatky dnes ležela baseballová čapka místního klubu St. Louis Cardinals, jehož byl Brown fanouškem. To dokazovala i jedna z vystavených fotografií. Stejnou kšiltovku měl na hlavě, když byl zabit.

We Shall Overcome

Před kostelem dnes lidé zpívali hymnu amerického hnutí za občanská práva We Shall Overcome. Pokojná atmosféra podle agentury Reuters ostře kontrastovala s násilnými protesty ve Fergusonu v minulých dnech.

Proudy lidí podle agentury AP navzdory vedru už hodinu před veřejným pohřbem mířily k místnímu baptistickému kostelu. Chrám, který pojme 2500 lidí, se rychle zcela zaplnil. Většina smutečních hostů byli černoši, bělochů bylo velmi málo.

Na veřejném pohřbu údajně trvali rodiče zastřeleného. Jako první k rakvi přistoupila matka pohřbívaného chlapce, která mu adresovala vzkaz: „Můj synu, nevím, proč si Bůh vybral tebe."

Policejní šikana?

Hlavním řečníkem při smutečním obřadu byl reverend Al Sharpton, který je duchovním a zároveň bojovníkem za lidská práva. „Tento muž měl nyní zahájit druhý týden studií," připomněl duchovní, který podle agentury DPA hovořil o policejním násilí, jež opakovaně otřásá Spojenými státy.

Především ale vyzval lidi, aby jednali a násilí jen nepřihlíželi. Policie je prý vyzbrojena jako armáda, ale na veřejné školství se nedostává peněz. „Jde o spravedlnost," prohlásil Sharpton, na jehož vystoupení přítomní reagovali bouřlivým potleskem. Podle DPA nešlo ani tak o smuteční řeč, jako o obžalobu Ameriky.

Na dnešní veřejný pietní akt vyslal tři zástupce Bílého domu prezident Barack Obama, který je prvním prezidentem USA tmavé pleti.

Mezi truchlícími byl například Will Acklin, jenž přijel ze státu Arkansas. „Když jsem to slyšel, cítil jsem, že musím přijet a projevit svou úctu," řekl agentuře AP 63letý černoch, jenž tvrdí, že má z dětství zkušenosti s policejní šikanou.

Uložením mladíkových ostatků do hrobu na místním hřbitově však případ ještě zdaleka není uzavřen. Třaskavým tématem je jeho vyšetřování. Velká porota má teprve rozhodnout, zda bude policista Wilson obviněn. Už teď ale kritici poukazují na to, že v porotě je 12 bělochů a jen tři černoši. Kromě toho jsou jednání poroty neveřejná.

Mnozí černošští obyvatelé USA se obávají, že policista ujde trestu, a někteří už varovali, že v takovém případě propuknou znovu nepokoje.