Tehdy dvaadvacetiletý David Earl Miller byl v roce 1981 odsouzen za vraždu třiadvacetileté Lee Standfiderové. Tu pozval na schůzku do baru, poté ji ubil a ubodal. Tehdy pracoval v bistru na autobusovém nádraží ve městě Knoxville a bydlel u místního pastora. Nahé a svázané tělo mladé ženy bylo nalezeno druhý den poblíž dvora domu, kde Miller žil. 

Umlátil pohrabáčem

Podle vyšetřovatelů byla Standfiderová velmi důvěřivé děvče a Miller zneužil svého vzhledu. Po schůzce ženu umlátil pohrabáčem, když jí zasadil hluboké rány. Zda došlo předtím ke znásilnění, média neuvádí. 

Během let se uskutečnily dva soudní procesy a v obou byl Miller odsouzen za vraždu prvního stupně. Muž se sice snažil o udělení milosti, ta však byla zamítnuta. Jeho právník v žádosti o ni mimo jiné tvrdil, že Miller trpěl "těžkým duševním onemocněním".

V obhajobě také stálo, že muže v dětství zneužívala matka i otec, z čehož plyne jeho psychické narušení a neměl by na něm být trest vykonán. To však soud zamítl. Na sociálních sitích se ale ihned rozhořela debata, zda má smysl vykonávat trest smrti po takové době. Mnozí vyzývali guvernéra, aby tento typ trestu zrušil úplně. 

Poprava elektrickým křeslem se využívá jen velmi zřídka. Žádný stát USA nyní nevyužívá tento způsob jako primární, naopak dávají přednost injekci. Stát Tennesse však umožňuje vězňům, kteří své činy spáchali před rokem 1999, vybrat jako způsob smrti i elektrické křeslo. 

Jde o druhý podobný případ za velmi krátkou dobu. Stejný způsob si zvolil i dvojnásobný vrah Edmund Zagorski, kterého v Tennessee popravili letos 1. listopadu. I Zagorski tehdy požádal úřady, zda by mu umožnily zemřít na elektrickém křesle, neboť měl obavu, že po injekci by trpěl bolestí a umírání by trvalo déle.

Pod palbou kritiky

Injekční metoda za použití midazolanu je totiž od dubna 2014 pod ostrou palbou kritiky. Tehdy odsouzený Clayton Lockett při vykonání rozsudku trpěl křečemi, zatínal zuby a pokoušel se zvedat hlavu z lehátka. Nakonec zemřel asi po 40 minutách na infarkt.

Metodu potom napadli u soudu tři jiní odsouzení čekající na popravu s tím, že midazolam nevyvolává potřebnou úroveň bezvědomí u operací, natož při popravách. 29. června 2015 rozhodl nejvyšší soud USA, že tato poprava neodporuje osmému dodatku americké ústavy, kde jsou zakázány kruté a neobvyklé tresty. 

V případě Millera jde o druhou elektrickou popravu od roku 2013 v celých Spojených státech a třetí příprad popravení člověka tímto způsobem od roku 1960, kdy se k popravám začaly používat jedy vpravované do žil. 

Některé státy USA přitom nedávno zvažovaly opětovné používání elektrických křesel poté, co farmaceutické firmy začaly odmítat poskytování svých výrobků k popravám a tím způsobily nedostatek vhodných látek do injekcí.