V neděli tak učinil mimo jiných starosta New Yorku Bill de Blasio. Ve městě se odpoledne konala shromáždění na různých místech, tisíce lidí se podle agentury AP vydaly na pochod napříč Manhattanem. Policie údajně v jistém momentě posunula rozmístěné zátarasy, aby lidé mohli hromadně skandovat i před místním hotelem patřícím do sítě nesoucí jméno amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Protesty vyvolané Floydovou smrtí trvají ve Spojených státech už skoro dva týdny a podle pozorovatelů je nyní u organizátorů patrná snaha přetavit počáteční rozhořčení lidí ve stabilní úsilí o systémové změny. Víkendové akce nepřinesly zdaleka tolik vypjatých okamžiků jako ty z předchozího týdne a podle agentury Reuters bylo možné v mnoha případech mluvit o takřka slavnostní náladě.

Na některých místech lidé v neděli malovali slogany doprostřed ulic po vzoru iniciativy z Washingtonu, kde v pátek vznikl obří žlutý nápis, který podobně jako transparenty z demonstrací vzkazuje, že "na černošských životech záleží".

Hlas proti rasismu

Stejný vzkaz vytvářely desítky lidí v kalifornském Oaklandu, ve městě Raleigh v Severní Karolíně zase lidé velkým žlutým písmem na ulici napsali End Racism Now ("okamžitě konec rasismu").

Tisíce lidí pochodovaly za "sociální spravedlnost" v Milwaukee, v čele s hráči místního basketbalového klubu Milwaukee Bucks. V davu demonstrantů u Bílého domu ve Washingtonu zase byl i senátor Mitt Romney, který patří k nejhlasitějším kritikům prezidenta Trumpa z řad republikánských politiků.

"Potřebujeme hlas proti rasismu. Potřebujeme mnoho hlasů proti rasismu a proti brutalitě. Musíme se vzchopit a říct, že na černošských životech záleží," odpověděl Romney reportérce na otázku, proč pro něj bylo důležité na manifestaci přijít.

Demonstranty ve městě Mount Pleasant v Jižní Karolíně podle televize CNN nadchl projevem šéf místní policie Carl Ritchie, který následně s místními absolvoval trasu pochodu. "Tahle profese má spočívat v tom, že chráníme a sloužíme," řekl o své práci. "Poté, co tenhle pochod skončí, musí dialog pokračovat. Myslím, že to je něco, kde obě strany selhávají," uvedl.

Zprávy z nedělních shromáždění byly diametrálně odlišné od dění z předešlého víkendu, kdy mnohá americká města zažila rabování obchodů a jiné výtržnosti, zatímco na sociálních sítích kolovala videa tvrdých policejních zásahů proti demonstrantům i novinářům.

Zároveň ale přetrvávají obavy z toho, že pokračující protesty přispějí k šíření koronaviru. Podle guvernéra státu New York Andrewa Cuoma by lidé po účasti na manifestaci měli počítat s tím, že byli nákaze vystaveni. "Nechte se otestovat. Nechte se otestovat," vzkazoval v neděli. Dodal, že newyorské úřady zřídí 15 testovacích center určených pro účastníky protestů.