Podezřelým má být šestatřicetiletý Nathan Sutherland, který na klinice pracoval jako ošetřovatel. Ten byl obviněn ze sexuálního napadení a zneužití zranitelné osoby. 

Porodnice - ilustrační foto
V americkém Phoenixu porodila žena, která je již přes deset let v kómatu

K překvapivému porodu došlo v sobotu 29. prosince 2018. Podle dostupných zpráv zaslechl ošetřující personál během onoho dne, jak devětadvacetiletá žena sténá. Když vzápětí zjistili, co je příčinou, nevěřili vlastním očím.

Chlapec je zdravý

„Nikdo z personálu si nebyl vědom toho, že byla žena těhotná, v podstatě až do chvíle, když začala rodit,“ cituje web Azfamily.com neznámý zdroj, který je s celou situací dobře obeznámen. Narozený chlapec je zdravý a v péči pacientčiny rodiny.

Jakmile byl celý incident zveřejněn, začali se o něj vzápětí zajímat i nejvyšší státní představitelé. Guvernér Arizony Dough Ducey jej shledal „hluboce znepokojivým“ s tím, že státní agentury „přijaly okamžitá opatření, aby ochránily pacientčinu bezpečnost“.

Lidské embryo v 15. týdnu těhotenství
Další žena v Číně čeká geneticky upravené dítě. Vědce vyšetřují policisté

Do případu se vložili i policisté. Muže nakonec usvědčili pomocí vzorků DNA. Na tiskové konferenci to ve středu oznámila šéfka policie ve Phoenixu Jeri Williamsová s tím, že případ se stal "nejvyšší prioritou policejního oddělení". "Dlužili jsme to tomu nevinnému dítěti," řekla. 

Ředitel rezignoval

Podle úřadů je Sutherland vyškolený zdravotnický pracovník, který byl za péči o mladou ženu zodpovědný. Nyní byl vzat do vazby. Ředitel soukromé lékařské kliniky po tomto incidentu rezignoval a další dva pracovníci zařízení opustili. "I když je žena ve vegetativním stavu. Má pocity a může reagovat na lidi, které zná a nezná," řekl serveru BBC právník rodiny John Michaels. Ti jsou prý incidentem "pobouřeni a v šoku."

Policie stále vyšetřuje, zda Sutherland, který pracoval na klinice od roku 2011, mohl zneužít i další pacientky. Žena byla ve vegetativním stavu od svých 14 let po pádu do vody. Jde o formu kómatu, při němž pacient nereaguje na podněty okolí, má však otevřené oči a fungují u něj kmenové reflexy včetně dýchání a krevního oběhu.

Jihokorejská rychlobruslařka Shim Suk-hee
Sexuální skandál v Jižní Koreji. Trenéři zneužívali mladé rychlobruslařky