"Kolem 18:30 se situace s lesním požárem u Černobylu vyostřila. Plameny znovu útočí na lesní porost ve směru k elektrárně. Oheň v korunách stromů a prudký vítr vytvořily vážné nebezpečí šíření požáru ve dvacetikilometrové zóně okolo černobylské jaderné elektrárny. Hoří asi 400 hektarů lesa," uvedl ministr vnitra Arsen Avakov. Dodal, že v pohotovosti je Národní garda a další jednotky ministerstva vnitra.

Situaci máme pod kontrolou

Ukrajina má co do činění s nejrozsáhlejším požárem od roku 1992, uvedl premiér Arsenij Jaceňuk, který se vydal na místo dění. "Chtěl bych uklidnit, že situaci máme pod kontrolou. Od samotné elektrárny je požár vzdálen asi 20 kilometrů. Naši záchranáři aktivně pracují, aby šíření požáru zabránili," řekl premiér.
Podle náčelníka hasičů se díky včasnému nasazení letectva podařilo zkrotit oheň šířící se korunami stromů a nyní se pracuje na lokalizaci a následné likvidaci požáru.

Přírodní park okolo odpojené elektrárny se podle ruské agentury TASS rozkládá na 240.000 hektarech. Ukrajinská média předtím uváděla, že hoří 270, později 320 hektarů porostu.

Exploze čtvrtého bloku elektrárny v Černobylu v roce 1986 způsobila nejhorší jadernou havárii na světě. Reaktor byl přikryt sarkofágem, aby se zamezilo úniku radioaktivních látek. V roce 2016 by měl být tento betonový kryt nahrazen krytem novým.
Zbylé černobylské reaktory byly kvůli nedostatku elektřiny v zemi odstaveny postupně. Jako první byl v roce 1991 uzavřen druhý blok, první blok skončil v roce 1996 a třetí, poslední fungující reaktor byl vypnut teprve v prosinci 2000.