Výtržnosti vypukly zejména na předměstích měst, kde žije velký počet přistěhovalců. Ve městě Nantes zapálili výtržníci během noci 54 aut, včetně vlastního vozu místního starosty. Oheň a vandalské chování poškodily také osm budov, včetně baru v obchodním centru, zničeného zatím neznámým žhářem. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

Současné napětí vyvolal úterní incident, při němž byl smrtelně postřelen dvaadvacetiletý mladík, jehož francouzská média označují jako Aboubakara F. Tento muž byl dlouhodobě v hledáčku policie kvůli obchodu s drogami, kromě toho ho policisté stíhali pro loupež a pro další přestupky.

Zavražděná Mireille Knollová
Paříž protestuje proti vraždě židovské seniorky, starostka zve na demonstraci

Když mladík v úterý řídil vůz, zastavila ho dvoučlenná silniční hlídka, která chtěla vidět jeho doklady. Aboubakar prohlásil, že je u sebe nemá, a udal falešné jméno. Policisté se ho proto rozhodli zatknout. "Řidič se poté zjevně pokusil uniknout a prudce otočil vůz," uvedl státní zástupce z Nantes Pierre Sennes. 

Podle policejních zdrojů Aboubakar při tomto manévru srazil jednoho ze zasahujících policistů, což byl také hlavní důvod, proč druhý člen hlídky začal střílet. Nejmenovaná svědkyně, kterou cituje agentura AFP, ale uvádí i verzi, podle níž policisté zastřelili Aboubakara rovnou, aniž by se pokoušel o útěk. Auto prý stálo, když jeden z policistů na řidiče vypálil a zasáhl ho jednou ranou do krku. "Žádný policista za autem nestál, řidič nikoho nesrazil. A vystřelilo se jen jednou," uvedla tato svědkyně, která prý incident natočila. 

Policistu, který střílel, nyní vyšetřuje francouzská policejní inspekce. Podle Sennese je podezříván ze "svévolného použití násilí, které vedlo k neúmyslnému zabití".

Pietních akcí se kromě prezidenta zúčastnila i starostka Paříže Anne Hidalgová.
Dva roky od Bataclanu. Francie vzpomíná na oběti masakru v Paříži

Aboubakarova smrt vedla okamžitě v chudinských čtvrtích ke vzbouření mladých přistěhovalců, kteří si často stěžují na údajnou policejní brutalitu. Protestující se kromě způsobení výše uvedených škod pokusili podpálit také místní školu a čerpací stanici, naštěstí neúspěšně. Házeli také Molotovovy koktejly na policejní antony. Podle AFP ale nebyl naštěstí nikdo zraněn. Situaci se podařilo částečně uklidnit až dnes kolem šesté ráno.

Policie zatkla kvůli nepokojům a ničení majetku víc než 12 lidí, včetně jednoho údajně čtrnáctiletého mladíka, jehož přistihla se zápalkami a kanystrem plným benzínu a jednoho muže na pařížském předměstí Garges-les-Gonesse, kde vyrůstal zabitý - tento muž byl zadržen poté, co skupina mladíků hodila po policistech celkem tři Molotovovy koktejly. 

Ilustrační foto.
Dva roky po teroru v Paříži: policie změnila taktiku

Ve čvrtek prošel městem Nantes protestní pochod zhruba tisícovky demonstrantů, kteří skandovali: "Spravedlnost pro Aboua" a žádali zveřejnění okolností jeho smrti. Město navštívil francouzský premiér Edouard Philippe, jenž odsoudil výtržnosti a přislíbil "úplné objasnění" smrti člověka.

Ministr vnitra Gerard Collomb uvedl, že vláda učiní vše, co je v její moci, "aby uklidnila situaci". "Je naší povinností obnovit v Nantes klid," uvedl.

Místní obyvatelé jsou zatím v šoku nad rozsahem škod způsobených vandaly. "Je toho moc, vůbec tomu nerozumím," uvedla pro AFP nevěřícně majitelka prodejny kebabů Yamina, jíž útočníci vypálili prodejnu a spálili auto.

Policisté se samopaly se stali každodenním součástí pařížského života.
Strach nad městem. Turisté v Paříži se po útoku u Notre-Dame bojí o život

"Zapalují naše čtvrti, když už jsme chudí," řekla jiná žena, která odmítla uvést své jméno, ale rozhněvaně kritizovala policisty, že "nikdy nejsou na místě". 

V okolí Nantes a na chudinských předměstích dochází bohužel k podobným masovým výtržnostem poměrně často, což vede k velké frustraci příslušníků francouzských bezpečnostních složek. Úterní parlamentní zpráva varovala před vysokou mírou sebevražd policistů a před šířícím se poklesem morálky bezpečnostních sborů.