Někteří ze specialistů na zbraně tvrdí, že koule vypadají jako miny, které Moskva použila při útoku na Ukrajinu. Obranný analytik H. I. Sutton má ale podle stanice NBC News jiný názor.

Expert na ponorky a další podvodní technologie zveřejnil na Twitteru dvě fotky podezřelých předmětů. „Vypadají jako miny, ale nemyslím si, že to jsou opravdu ony. Mou teorií je to, že jde o část odpalovací kapsle střel Kalibr. Není to ale potvrzené,“ napsal k fotografiím.

3M-54 Kalibr je skupina ruských balistických raket, jejíž varianty lze odpalovat z lodí, letadel a ponorek. Tyto střely od zahájení invaze hojně využívala ruská černomořská flotila k zasažení ukrajinských cílů. Jen v první den útoku jich Rusové vypálili třicet.

Sutton na svých internetových stránkách situaci podrobně analyzuje. „Uprostřed válečných trosek se na plážích Černého moře vyplavují záhadné kovové koule s řadou vyčnívajících hrotů. Místní média veřejnost informovala, že jde o miny. Ve skutečnosti tomu tak ale není, toto nejsou miny,“ zdůraznil.

O miny nejde

Přiznává, že předměty mohou miny na první pohled připomínat. Jsou poměrně malé a odpovídají kulovité hlavici sovětské protiinvazní miny PDM-2. Upozorňuje ale také na řadu důkazů, které tuto teorii vyvrací. „Jsou docela lehké, a hlavně nejsou příliš zrezivělé. To naznačuje, že v moři nebyly dlouho. A hroty u min ve skutečnosti směřují dolů,“ doplnil.

Hroty u vyplavených předmětů totiž naznačují, že jde o upevňovací body, nikoliv o výčnělky min. Sutton tak na webových stránkách prosazuje svou domněnku, že předměty pocházejí z ruských balistických raket Kalibr. „Vysvětluje to zvýšený počet incidentů v posledních měsících,“ dodal.

| Video: Youtube

Analytikův příspěvek na internetu vyvolat nejednu reakci. Záhadné předměty podle diskutujících mohou být také třeba plynové generátory, jeden z příspěvků tvrdil, že by se mohlo jednat o tlakový válec z rakety typu země-vzduch, což připustil podle týdeníku Newsweek i Sutton. 

Podle některých lidí by předměty mohly být také části letounu, například z hasícího zařízení. „Je pravda, že vypadají podobně,“ přitakal Sutton. „Ale důvod, proč tomu nepřikládám žádný důraz, je ten, že se vyplavilo příliš mnoho stejných předmětů. A žádné jiné trosky letadel,“ oponuje.

Lidé mohou u pobřeží potkat plovoucí miny

Experti pak v srpnu varovali před nebezpečím způsobeným ukrajinskými obrannými minami, které plavou do rumunského Černého moře. Upozornil na to zpravodajský YouTube kanál CRUX. Jednu z nich našli jen tři kilometry od břehu a další v blízkosti prázdninového resortu plného lidí, informovala také v srpnu stanice Euronews.

Odborníci se shodují na tom, že tyto plovoucí bomby představují vážnou hrozbu nákladním lodím, mořským savcům nebo potápěčům a plavcům. „Tato zařízení jsou nebezpečná. Byla navržena tak, aby zničila lodě a potopila je. Proto v případě, že si ve vodě nebo na břehu všimnete čehokoliv podezřelého, doporučujeme to okamžitě nahlásit,“ varoval kapitán rumunských vojenských potápěčů Mihai Iordache.

Jedna volně plující mina dokonce podle deníku New York Post už v srpnu zabila tři lidi, a to právě v Černém moři u ukrajinské pláže v oblasti jižní Odesy. Není se proto čemu divit, že lidé mají z neznámých plovoucích předmětů obavy.

Rusko za sebou všude zanechává smrt

O záhadných ojektech lidé diskutují uprostřed údajného kolapsu ruské armády na východě a jihu Ukrajiny, kdy Putinovy síly ztratily za několik dní více území, než získaly za pět měsíců války.

Během třítýdenního bleskového útoku, při němž za sebou prchající ruské prapory zanechaly tanky a munici, přišla Moskva o vojenskou techniku za více než 25,6 miliard korun.

Ve čtvrtek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že Ukrajina odhalila další masový hrob nedaleko města Izjum. To bylo nedávno znovu dobyto zpod ruské kontroly. „Chceme, aby se svět dozvěděl, co se skutečně děje a k čemu ruská okupace vedla,“ řekl Zelenskyj. „Buča, Mariupol a nyní bohužel i Izjum. Rusko všude zanechává smrt,“ dodal.

V posledních dnech se navíc mluví o klesající morálce mezi ruskými silami, které se hromadně vzdávají, jak uvádí například deník UK Daily News. Ukrajina také údajně rozdala ruským vojákům takzvané kapitulační karty, ve kterých jsou tajné kódy s radami, jak se dostat domů živí, tvrdí londýnský deník.