Společnost Pfizer se nyní zavázala, že během letoška dodá až 40 milionů dávek své vakcíny do speciálního programu WHO s názvem COVAX. Ten je určen pro chudé a středně bohaté země, které by jinak jen s velkými obtížemi na dodávky vakcín proti covidu dosáhly. Slib byl oznámen na virtuální konferenci v pátek a je považován za posílení programu COVAX. Tedros totiž ve svém emotivním projevu z minulého týdne mimo jiné naznačil možnost  krachu tohoto programu, jestli se přístup bohatých států a firem nezmění.

Čtyřicet milionů dávek od Pfizeru je jen malým střípkem v množství, které bude celkem třeba. Cílem programu COVAX je totiž naočkovat přes miliardu lidí v 92 chudých či středně bohatých zemích. Po příslibu Pfizeru Tedros informoval, že pokud se naplní i přislíbené dodávky od AstraZenecy (150 milionů dávek), mohl by se COVAX rozjet již v únoru. Podle agentury AP vyjádřil i optimismus, co se týče naplnění cílů programu. Do konce roku by podle něj měl přerozdělit přes dvě miliardy dávek do těch nejchudších koutů planety.

Spravedlivý přístup k vakcínám

Pfizer byl jedinou firmou, která se loni při vývoji vakcíny nezavázala, že bude dodávat své produkty chudým zemím jen za náklady. Nyní však on i německá firma BioNTech uvedly, že vakcínu pro COVAX dodají za neziskovou cenu. Její výši ovšem nezveřejnily. Dále přislíbily, že pomohou chudým zemím s logistikou, protože jejich produkt vyžaduje při skladování teplotu minus 70 stupňů Celsia..“ 

Technologii, které dokáže udržet tak nízkou teplotu nemá například Somálsko. „V našich silách by byla teplota tak kolem minus deseti,“ uvedl vládní zmocněnec pro boj s covidem Abdirizak Jusuf Hirabeh.

Seth Berkley, generální ředitel společnosti GAVI The Vaccine Alliance, která vede nákup a dodávky vakcín pro COVAX, označil dohodu za „významný krok vpřed, co se týče spravedlivého přístupu k vakcínám.

Americká farmaceutická firma i přes problémy, které má v posledních dnech s plněním dodávek, v pátek rovněž oznámila, že zvyšuje svoji produkci a očekává, že bude schopna v roce 2021 vyrobit dvě miliardy dávek, oproti své dřívější předpovědi 1,3 miliardy dávek. Toto zvýšení prý stojí i za produkčními problémy belgické továrny. Ta podle vyjádření společnosti zpomalila, protože v ní právě probíhají technologické změny, které umožní oznámené zvýšení produkce.