Nevábně vyhlížející žlutě pruhované hmyzí larvy mohou pomoci vyhrát boj člověka s chřipkou. Američtí vědci totiž přišli s překvapujícím objevem, který může zachránit životy tisíců, možná milionů lidí.

Každoročně tomuto virovému onemocnění po celém světě podléhají tisíce nemocných, které by levná a široce dostupná očkovací látka mohla zachránit. Američtí výzkumníci zjistili, že vakcínu proti chřipce lze velmi účinně pěstovat nejen ve vejcích, ale také v buněčné tkáni hmyzích housenek.

A právě od hmyzích larev si vědci slibují, že v blízké budoucnosti nahradí vejce. Především proto, že vakcínu vypěstovanou v těle housenek bude možné rychle vyrobit. Očkovací látku pro 300 milionů Američanů tak vyrobí za čtyři namísto dosavadních šesti měsíců.

Objev zachrání miliony životů

To je rozhodující hlavně v případě sezonních chřipkových epidemií. Lékaři jsou navíc přesvědčeni, že svět v budoucnu zasáhne skutečně globální chřipková pandemie. Miliony lidí zbytečně nezemřou jen tehdy, budeme-li schopni co nejrychleji zareagovat a naočkovat co nejvíce osob, shodují se autoři výzkumu.

Slepičí vejce se k výrobě očkovacích látek používají už více než čtyřicet let, ale jde o zdlouhavou a ne zcela spolehlivou techniku. Stačí totiž, aby se drůbež nakazila ptačí chřipkou a vejce jsou nepoužitelná. Z každého vejce se navíc získá jen jedna dávka vakcíny, takže je zapotřebí stovky milionů oplodněných vajec.

Nová vakcína byla vyzkoušena na 460 dobrovolnících. Z výsledků testů byli vědci nadšení. Nikdo z dobrovolníků se totiž nenakazil ani během silné chřipkové epidemie, která zasáhla Spojené státy v době experimentu v zimě na přelomu let 2004 a 2005. A to je to nejlepší vysvědčení.