„Konflikt by mohl opravdu vypuknout každou chvíli," citovala čínského ministra zahraničí BBC. „Proto žádám, aby se USA i KLDR zdržely jakýchkoliv provokací a nenechaly celou situaci zajít až do fáze, ze které nebude návratu," dodal.

Americký prezident Donald Trump před několika dny uvedl, že pokud se Čína nebude chtít podílet na tvrdším postupu proti severokorejskému jadernému programu, je připraven jednat i sám.

K Severokorejskému poloostrovu nechal vyslat letadlovou loď doprovázenou několika dalšími vojenskými plavidly. S ohledem na páteční nálety v Sýrii, kdy byla poprvé v historii shozena na cíle Islámského státu puma nazývaná „matka všech bomb", není pochyb o to, že by použil sílu i v tomto případě.

KLDR odsoudila americké vojenské manévry a poohrozila, že v případě útoku Spojené státy zpustoší, uvedla agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou agenturu KCNA.

"Naše nejtvrdší protiopatření proti USA a jejich poddaným silám budou přijata tak nemilosrdným způsobem, že nedovolí agresorům, aby přežili," citovala agenturu KCNA severokorejskou armádu

Spojené státy jsou připravené podniknout preventivní útok, pokud získají důkazy o přípravách v pořadí šestého jaderného testu KLDR. Jižní Korea míní, že by KLDR mohla provést jadernou zkoušku už 15. dubna na 105. výročí narození zakladatele Severní Koreje Kim Ir-sena.