Po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022 opustilo dobrovolně své domovy podle webu Re:Russia, který provozují ruští exiloví akademici, přes 820 tisíc Rusů. Kromě ekonomických důvodů byly tím dalším zásadním obavy z mobilizace a tedy i nasazení do bojů. Zatímco většina z nich zůstává v zemích, kam utekli, část se rozhodla vrátit.

Ruští vojáci v ulicích ukrajinského Melitopolu
Mlýnek na maso. Většina padlých Rusů byla na frontě jen krátce, ukazuje analýza

Jedním z nich je Jegor Gazarov. Ten odešel po týdnu od vypuknutí války do Arménie s cílem přečkat situaci a pokusit se najít obdobnou pracovní pozici, jakou měl doma. Díky plynulé angličtině a titulu MBA z evropské obchodní školy Insead v Paříži zastával důležité posty v mezinárodních společnostech Boston Consulting Group a také Procter & Gamble.

Ani po půlroce se mu však podobné pracovní místo v zahraničí najít nepodařilo, a rozhodl se proto vrátit zpět do Ruska. „Pochopil jsem, že pracovní příležitosti v zahraničí nejsou tak dobré, jak by mohly být,“ řekl v telefonickém rozhovoru z Moskvy deníku Financial Times Gazarov.

Není sám. Podobně se rozhodlo už patnáct procent emigrantů. Podle britského deníku to vyplývá z výzkumu Outrush Emila Kamalova a Ivetty Sergejové z Evropského univerzitního institutu ve Florencii. Zapojili se do něj především respondenti mladšího věku, politicky angažovaní a s vysokoškolským vzděláním.

„Rozhodně to není ekonomická migrace v klasickém slova smyslu. Jedná se o lidi, kteří byli v Rusku velmi kompetentními specialisty a nyní ztrácejí peníze, postavení… U mnoha těchto lidí se kvalita života v zahraničí zhoršuje. Někteří se vrátili jen kvůli vyřízení záležitostí, jiní natrvalo,“ citoval Financial Times Sergejovou.

Zelenskyj promluvil na shromáždění Krymské platformy v Praze prostřednictvím videohovoru
Rusko věřilo v beztrestnost za invazi. Tyto iluze jsou zničeny, řekl Zelenskyj

I když v zahraničí nadále zůstávají statisíce lidí, trendu návratu emigrantů se chopila oficiální ruská propaganda. Prezident Vladimir Putin dokonce v červnu prohlásil, že se zpět vrátila už polovina Rusů.

Sledovat Rusy v Česku?

Jedním z důvodů jsou podle některých státníků protiruské nálady ve světě. Překrucují přitom často výrok českého prezidenta Petra Pavla. Ten se v rozhovoru pro rádio Svobodná Evropa nechal slyšet, že by Rusové žijící na Západě měli být monitorováni bezpečnostními službami. Důvodem je agresivní válka jejich země a zároveň popírání platnosti mezinárodních pravidel a práv.

Předseda ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin výrok upravil pro potřeby propagandy a sdělil, že ruští emigranti by měli být podle Pavla zavřeni v „koncentračních táborech“.

Někteří Ukrajinci se bojí bojovat. Utíkají z domovů, nebo podplácejí náboráře
Radši zemřu, než abych zabil. Někteří Ukrajinci nechtějí bojovat, brání jim víra

„Ze všech sil se snaží, abychom uvěřili, že se (emigranti), zejména IT specialisté, hromadně vrátili do Ruska,“ řekla Financial Times ruská antropoložka Alexandra Archipovová s tím, že situace je v Rusku mnohem složitější. „Někteří se vracejí, jiní ne. S prací je to velmi špatné, stejně tak s vízy,“ dodala.