Statisíce lidí se v minulých týdnech účastnily demonstrací reflektujících události na Blízkém východě. Ačkoliv se organizátoři dle svých slov snažili o poklidný průběh akcí, ne vždy se to podařilo dodržet. Někteří jedinci či skupiny totiž patřili mezi extremisty a využili shromáždění k prezentaci svých názorů, v některých případech se uchýlili i k násilí.

Udržte svět čistý

Celý internet upoutala norská studentka medicíny ve Varšavě. V rukách držela transparent s nápisem „Udržte svět čistý“ spolu s vyobrazením panáčka vhazujícího Davidovu hvězdu do odpadkového koše.

Novinář agentury Nexta provedl s dívkou rozhovor, aby zjistil význam jejího sdělení. „Není to mířeno proti Židům – ty mám ráda – ale proti izraelské vládě,“ řekla Norka na kameru. Vysvětlila, že podporuje právo Palestiny na svobodu.

Zničené budovy v Pásmu Gazy po odvetném útoku Izraele.
Kdo má pravdu? Izraelci o nemocnici lžou, píší britská média. Vláda tvrdí opak

Reportér se jí zeptal i na události ze 7. října, tedy dne, kdy Hamás provedl teroristický útok na Izrael, při kterém zemřely stovky civilistů, včetně českého občana.

„Hamás se postavil proti genocidě a útlaku ze strany Izraele. Co provedl lidem, nebylo v pořádku, ale podle stanov OSN mají právo bojovat za svá práva a svobodu, když je jejich země okupována,“ sdělila mladá žena. Dodala, že nesouhlasí se zabíjením a unášením civilistů, ale podporuje Hamás a Palestince.

Na virální záběry vzápětí zareagovala i varšavská univerzita. „Ačkoliv se incident stal mimo instituce, vedení se rozhodlo podniknout patřičné právní kroky,“ uvedla Lékařská univerzita ve Varšavě v oficiálním prohlášení.

Antisemitské chování

Někteří účastníci demonstrací podporujících Palestinu se rozhodli podniknout i nelegální aktivity zaměřené proti Izraeli i Židům. Například v rakouském hlavním městě Vídni několik jedinců odstranilo izraelskou vlajku ze synagogy.

Nezisková organizace Stop Antisemites pak informovala, že posvátnou židovskou budovu poškodili vandalové také ve francouzském Lyonu, když na zeď nasprejovali nápis v arabštině hlásající „vítězství našim bratrům v Gaze“. 

Izraelští vojáci se připravují k invazi do Pásma Gazy
Američané odrazují Izrael od invaze do Pásma Gazy. Kvůli rukojmím

Jiná skupina protestujících v Barceloně sundala izraelský státní symbol z hotelu, který má dle katalánského deníku Nació ve vlastnictví židovský podnikatel. Zároveň na budově vyvěsila palestinské vlajky.

Ve slovinské Lublani zase zaznívala hesla vyzývající k zrušení Izraele jako státu. Stejné výkřiky byly slyšet ve švédském městě Umeå.

Zdroj: Youtube

Nevítané cizí vlajky

Ačkoliv někteří zástupci komunit LGBT+ se objevují ve videích či na fotografiích podporujících Palestinu, na propalestinských protestech se ne vždy setkávají s pochopením. Důkazem je záběr z Londýna, kde se lidé s palestinskou vlajkou rozhodli násilně strhnout vlajku LGBT+. Chování mužů bylo nejspíš zapříčiněno faktem, že v Palestině je homosexualita nezákonná. Lidem tam kvůli ní může hrozit i smrt.

Izraelští vojáci u hranic s Gazou
Pět klíčových otázek ke Gaze: Stane se z teroristického útoku světový konflikt?

Stejnému davu v Londýně se nelíbila ani vlajka Anglie s nápisem „Bůh ochraňuj krále“. U jedné z místních putyk protestující křičeli na muže, který se rozhodl vyjádřit svůj anglický patriotismus. Policie musela na místě uklidnit situaci.

Násilí přibývá

Sobotní demonstrace ve Velké Británii se neobešla bez potyček mezi palestinskými příznivci a policisty. Záběry na sociálních sítích ukazují, jak dav obklíčil policejní vozidlo spolu s několika příslušníky, a následné strkanice mezi oběma tábory. Lidé po policii také házeli různé předměty. Důvodem bylo zadržení některých účastníků akce.

V uplynulém týdnu došlo ke střetům i v Berlíně, kde bylo zraněno 65 policistů.

Zdroj: Youtube

V Turecku pak příznivci hnutí Muslimské bratrstvo poničili restauraci McDonald's, protože řetězec po útocích ze 7. října v Izraeli daroval jídlo Izraelským obranným silám i civilistům.

Džihádistické symboly

Na akcích podporujících svobodu Palestiny se začínají objevovat i symboly, které dříve používali islámští extremisté. Například v Londýně se o víkendu pohyboval muž s vlajkou symbolizující učení tauhíd, nauku o jedinosti boží. Mladík k tomu vykřikoval „Nechť Alláh prokleje Židy“ a další antisemitská hesla. Metropolitní policie později v prohlášení uvedla, že muže zadržela.

Stejná vlajka byla k vidění i na protestu v Bosně a Hercegovině.

Zapojení aktivistů

Ke kontroverzním způsobům podpory Palestinců se přidávají i různá aktivistická hnutí. Organizace Palestine Action polila budovu zpravodajské stanice BBC červenou barvou, protože dle jejich prohlášení televize má na rukou krev kvůli zpravodajství o válce na Blízkém východě.

Propalestinská demonstrace v irském Dublinu.Propalestinská demonstrace v irském Dublinu.Zdroj: ČTK

V Londýně aktivisté strhávali plakáty s unesenými izraelskými dětmi, které unesl Hamás do Pásma Gazy. Podle nich se jedná o herce, případně tvrdí, že nic takového se nestalo, navzdory tomu, že o rukojmích informovalo i samotné teroristické hnutí.