Už včera informovaly saúdskoarabská státní tisková agentura SPA a ruské ministerstvo zahraničí, že kvůli zhoršující se situaci v hlavním městě Saná stahuje Moskva z Jemenu všechny své diplomaty a přesouvá je do saúdskoarabské metropole Rijádu.

Bývalý jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih
Šíitští rebelové zabili bývalého prezidenta Jemenu Sáliha, tvrdí místní televize

Situace v zemi se vyostřila přibližně před týdnem, kdy bývalý jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih vyzval saúdskoarabskou koalici k dialogu. Sálih byl dlouholetým spojencem povstalců a ti jeho krok považovali za zradu.

Minulé pondělí ho zabili, načež koalice zintenzivnila letecké útoky a podnikla desítky náletů. Většina z nich byla namířena na vojenské cíle rebelů ve městě Saná a na severu země.

Výsledkem zatím posledního útoku leteckých sil koalice ze středečního dne je 30 mrtvých, převážně vězňů internovaných ve vězení povstaleckého tábora v Saná. Ostatní se pokusili o útěk, řadu z nich však vzápětí nato zasáhl druhý nálet.

Hútíjští povstalci, Jemen
Arabové si vyřizují účty. Saúdy vedená koalice ostřelovala Jemen

Konflikt v Jemenu trvá od roku 2014. Povstalci, jejichž domovským územím je sever Jemenu, začali v té době obsazovat zbylé části země. Dodnes mají v rukou Saná a západní oblasti včetně strategicky důležitého přístavu Hudajdá.

V krvavé válce v Jemenu podle aktuálních údajů OSN zahynulo 8 670 lidí  a téměř 50 000 osob bylo zraněno.