Valné shromáždění OSN, jež má 193 členů, ve středu zasedalo mimořádně na žádost arabských států.

Poněkud překvapivě shromáždění nejprve hlasovalo o pozměňujícím a doplňujícím návrhu, který předložily Spojené státy. Pro ten se vyslovilo 62 členů, proti hlasovalo 58 a dalších 42 se hlasování zdrželo. Dodatek tak neprošel, protože pro jeho přijetí byly podle platných pravidel OSN potřebné nejméně dvě třetiny hlasů.

Následně Valné shromáždění odhlasovalo původní návrh, který předložili Palestinci společně se svými spojenci – Alžírskem a Tureckem. Pro rezoluci hlasovalo 120 států, proti osm a 45 se zdrželo.

Přijatá rezoluce, která je ovšem nezávazná a nelze ji nijak vymoci, vyjadřuje lítost nad používáním „nadměrné, nepřiměřené a nerozlišující síly“ vůči Palestincům. Zároveň odsuzuje ostřelování Izraele raketami z Pásma Gazy, z těchto útoků však nikoho konkrétně neobviňuje.

Dokument okamžitě kritizovala americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová, která usnesení označila za „jednostranné“ a uvedla, že jeho přijetí odráží „morálně pochybné závěry, že za nedávné násilí v Gaze může výhradně Izrael“.

Střety na hranicích Pásma Gazy

Již od konce března dochází každý pátek na hranicích mezi Pásmem Gazy a Izraelem k protestním shromážděním Palestinců za „právo na návrat do vlasti“. Při násilnostech, které tyto protesty zpravidla doprovázejí, zastřelili příslušníci izraelských bezpečnostních sil nejméně 120 lidí a dalších 3800 osob zranili.

Na přelomu května a června pak radikální hnutí Hamás vystřelilo na Izrael z Pásma Gazy více než 140 raket a minometných granátů. Židovský stát v reakci na tyto útoky podnikl přibližně 80 náletů na budovy Hamásu a Islámského džihádu.