Moskva uspořádala hlasování o připojení Doněcké lidové republiky, Luhanské lidové republiky, Chersonské oblasti a Záporožské oblasti k Rusku. Na základě výsledků území připojila k Rusku. Kyjev i Západ hlasování ani anexi neuznávají.

Rezoluce OSN odsuzuje „pokus o nezákonnou anexi“ a vyzývá všechny země, aby tento krok neuznaly a posílily tak mezinárodní diplomatickou izolaci Moskvy. Vyzývá také ke stažení ruských jednotek z území Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznávaných hranic. Žádá „deeskalaci současné situace a mírové řešení konfliktu prostřednictvím politického dialogu,“ cituje dokument server Ukrajinska pravda.

Jednání ruské státní dumy, dolní komory parlamentu v Moskvě 4. října 2022
Ruský parlament schválil anexi ukrajinských území. Svět ji odmítá jako nelegální

„Jsme vděční 143 zemím, které podpořily historickou rezoluci,“ napsal na twitteru ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Svět se vyjádřil - pokus Ruska o anexi je bezcenný a svobodné národy ho nikdy neuznají. Ukrajina získá zpět všechna svá území,“ dodal.

„Je to úžasné,“ řekl po hlasování ukrajinský velvyslanec při OSN Serhij Kyslycja.

Podle americké velvyslankyně při OSN Lindy Thomasové-Greenfieldové výsledek ukázal, že Rusko nemůže zastrašit svět.

Rusko: Zpolitizovaná rezoluce 

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja před hlasováním Valnému shromáždění řekl, že rezoluce je „zpolitizovaná a otevřeně provokativní“. Dodal, že „může zničit veškeré úsilí o diplomatické řešení krize“, uvedl Reuters.

Prezident Volodymyr Zelenskyj na mimořádném zasedání ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany v Kyjevě 30. září 2022
Putinovy dekrety o uznání okupovaných území jsou neplatné, říká Zelenského výnos

Rusko na Valném shromáždění neuspělo s pokusem prosadit, aby se o rezoluci týkající se anexe ukrajinského území hlasovalo tajně. Rezoluce Valného shromáždění nejsou na rozdíl od těch, které jsou přijaty Radou bezpečnosti OSN, závazné. Hlasování je ale vnímáno jako test nálady ve světě v kontextu války na Ukrajině.