Paradoxně teprve až zákazy varšavského starosty, který se mezitím stal polským prezidentem, pochod na obranu sexuálních menšin proslavily.

Loni spolu s Poláky pochodovali pod hesly "Znič nesnášenlivost" i Němci, Švédové, Američané, Holanďané či Irové. Letos se mají připojit i dva tucty poslanců z různých evropských parlamentů a švédská ministryně.

Počátky byly skromné - na 1. máje 2001 pochodovalo Varšavou pod duhovou vlajkou coby symbolem hnutí sotva 300 lidí. Ale postupně se osmělovali a účastníků přibývalo. První pochody se podobaly veselicím s hlučnou muzikou a tancem. Hlavní bylo nebát se ukázat odlišnou sexuální orientaci.

Ostatně i podle čerstvých průzkumů většina polských homosexuálů z obavy před reakcí okolí, ztrátou práce či napadením raději své zaměření skrývá.

Politický nádech pochod dostal až v roce 2004, kdy starosta Kaczyński odmítl přehlídku povolit s přímočarým odůvodněním, že by ohrožoval morálku, propagoval úchylku a urážel náboženské cítění obyvatel. Pochod zakázal i o rok později, tentokrát prý z obavy o bezpečnost účastníků.

Tyto zákazy letos 3. května odsoudil Evropský soud pro lidská práva jako porušení základních lidských práv.

V Polsku se ovšem nečekalo na štrasburský verdikt. Homosexuálové i další organizace si vyložili zákazy jako útok na demokracii. A to tím spíše, že Kaczyński současně povolil ultrakatolickým uskupením "Přehlídku normálnosti".

Na nepovolené "Přehlídky rovnosti" přišly tisíce lidí. A když na "duhový" dav pod stalinským Palácem kultury letěla vajíčka od odpůrců, pochod získal přezdívku "polský Stonewall", v narážce na potyčku newyorských policistů s osazenstvem homosexuálního baru Stonewall Inn v roce 1969, z níž vzešlo americké hnutí na obranu sexuálních menšin.

Nevraživost polských představitelů vůči homosexuálům bývá už pravidelně pranýřována v Evropském parlamentu. Tak tomu asi bude i v dohledné budoucnosti. Vicepremiér a ministr školství Roman Giertych totiž jen před pár dny navrhl novelu školského zákona. Smyslem je podle ministra zakázat přístup homosexuálních organizací do škol, aby neohrožovaly morálku žactva.

Nesouhlas s navrhovanou novelou tentokrát zazněl i z vládních řad. Náměstkyně ministra školství Joanna Kluziková-Rostkowská si troufla upozornit, že předloha zavání nepřípustnou diskriminací a že problém "propagace homosexuality" ve školách ve skutečnosti vůbec neexistuje. Účelu však už bylo dosaženo: Giertych se opět blýskl před svými voliči jako nesmiřitelný odpůrce všech odchylek od tradiční morálky.