Pochod podle agentury Reuters vzbuzuje otázky, zda vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) tajně nepodporuje radikální skupiny, které mají kořeny ve fašistických a antisemitských hnutích.

Tradiční průvod, který představitelé krajní pravice již téměř desetiletí pořádají vždy 11. listopadu ve Varšavě, vloni provázely rasistické pokřiky a transparenty s nápisy jako „čistá krev, zdravý rozum“ nebo „Evropa bude bílá, nebo neobydlená“. Slogany vzbudily v Polsku obavy z narůstající xenofobie, se kterou se potýkají i další evropské země.

Podporuje vláda neonacisty?

Starostka Varšavy Hanna Gronkiewiczová-Waltzová se pokusila letošní ročník zakázat, její rozhodnutí však zrušil soud. Vláda premiéra Mateusze Morawieckého se s organizátory na poslední chvíli domluvila na uspořádání společné akce na oslav stého výročí vyhlášení polské nezávislosti.

„To, co nás spojuje, je bílo-červená vlajka,“ prohlásil polský ministr vnitra Mariusz Blaszczak v sobotním rozhovoru pro státní televizi TVP. „Zvu každého, aby se nedělní akce zúčastnil.“ K účasti na oslavách pozval obyvatele Polska i prezident Andrzej Duda. Vládní PiS jakákoli spojení s rasismem či antisemitismem odmítá, podle kritků se však nenápadně přiklání ke krajní pravici.

„Pamatujete si ty ostudné slogany, které provázely loňský pochod 11. listopadu?,“ ptá se na twitteru poslanec Marcin Kierwinski. „O rok později se jejich autoři schází s prezidentem a premiérem, místo aby se setkali s prokurátorem.“ 

Největší akce za poslední roky

Americká ambasáda ve Varšavě vydala před nedělním pochoem bezpečnostní varování. Podle polského ministerstva obrany průvod doprovodí armáda včetně obrněných vozidel, které však nebudou součástí bezpečnostních opatření.

Ještě před dojednáním společné akce s vládou PiS organizátoři předpokládali, že letošní pochod bude největší krajně pravicovou událostí v Evropě za poslední roky. Účast potvrdila i řada zahraničních hostů včetně slovenského politika Milana Mazurka, který v minulosti prohlásil, že historie nacistického Německa a holokaust jsou podávány zkresleně.