Její manžel, herec Milan Lasica, nedávno řekl: „Kdyby se do parlamentu nedostala, nebylo by to ohrožení pro naši rodinu. Když vidím, jak ji ta politika vyčerpává, tak si myslím, že to trošku přehání. Ale držím jí palce a zakroužkuji ji…“ To se psal letošní červen a Magdaléna Vášáryová se opět stala poslankyní. Teď míří na další vysoký post. V sobotu se může stát primátorkou Bratislavy. Bude to těsný souboj.

Opravdu vás politika tak vyčerpává, nebo naopak nabíjí, že jste se dala do boje o křeslo primátorky?

I vyčerpává, i nabíjí. Jako všechno, co děláte naplno a se zanícením. Jsou chvíle, kdy máte chuť to vzdát, ale potom si řeknete, že ta země nebo město stojí za to.

„Lidé se mě často ptají, jestli mi není líto, že už nejsem herečkou. Prosím, na to se neptejte. Už nevím, co vtipného říct.“ To je váš citát. Zeptám se jinak: Člověk do hlavy voličů nevidí, ale nakolik volí Magdu Vášáryovou jako herečku nejen z Postřižin a nakolik Magdu Vášáryovou za to, jak se chová jako politička?

Už jsem víc let v politice, než jsem byla v divadle. Vím, že se označení herečka nikdy nezbavím, ale věřím, že lidé vidí i mé výsledky z diplomacie a politiky. A právě ti, kteří je vidí, mě podle mého názoru budou volit. Ti, co nevěří, že dokážu překročit práh herečky, by mě asi jako primátorku nechtěli…

V Praze o primátorské křeslo bojovala pravice mezi sebou. Za vámi stojí všechny strany pravicové koalice. Znamená to jistotu zvolení?

V demokratických volbách nikdy nemáte jistotu.

Nebojíte se dlouhých loktů? U nás se lidem, kteří si díky členství v radě města přijdou i k dalším místům a penězům v dozorčích či jiných radách, říká kmotři. Bezpochyby žijí i v Bratislavě…

Všude se najdou lidé, kteří chtějí v první řadě hájit vlastní zájmy. Ale také lidé, kteří vidí i za svůj práh. Záleží, co chtějí zanechat svým dětem. Nežijeme v ideálním světě, což ale neznamená, že bychom se k němu nemohli přiblížit.

Sice to vypadá, že za vámi stojí celá pravice, ale už se objevily zprávy, že si vaše partnerská KDH, která nyní vládne Bratislavě, nechala dobře zaplatit svou podporu vám výměnou za dobrá místa v příštím zastupitelstvu. Jak to vysvětlujete voličům?

Do zastupitelstva se dostanou jen ti, které Bratislavané zvolí. Takže tato místa se nedají koupit. A tím, že naše volby vyžadují jednoduchou většinu, nemůže se stát, že by vítězka nezasedla do křesla primátorky. Dohoda koaličních stran se týká jen rozdělení míst viceprimátorů, kteří budou tři, a tato místa budou patřit třem koaličním partnerům. Ale nejprve musí vyhrát volby.

Další kauzou je bytová aféra, kdy politici pod taktovkou pravice dostávali byty lidově řečeno za hubičku. Nakolik vám to může ublížit?

Zatím se nenašli takoví géniové, kteří by dokázali s jistotou předpovědět volby. Překvapení jsou možná. Snažím se získat naše velmi náročné voliče programy a projekty, které Bratislava potřebuje. Druhá strana si v tomto smyslu nedůvěřuje a snaží se prosadit negativní kampaní.

Co říkáte boji o Prahu a tomu, že vzešla velká koalice ODS a ČSSD a vítězná TOP 09 odešla s prázdnou. Není lepší slovenský systém, kde vítěz bude primátorem?

Netroufám si hodnotit váš systém. Ale náš je určitě přehlednější…i když u nás vítěz (Smer) po parlamentních volbách taky nesestavoval vládu. K naší radosti.

Proč chcete zřídit ve městě profesionálního zahradníka?

Bratislava už měla post zahradnice, tedy šéfky celé koncepce zeleně. Bratislava je v podstatě hodně zelené město, ale chybí nám jednotný systém údržby a kultivace. A jeden šéf nebo šéfka. Město bude krásnější, když bude mít promyšlený systém, které stromy budeme pěstovat a jak budou vypadat květinové záhony. Zatím občas vypadáme, jako bychom byli alpskou vesničkou s těmi muškáty.

A proč chcete hlavního urbanistu?

Metropole Slovenska potřebuje vizi. Posledních 20 let jsme se rozvíjeli velmi rychle a tím pádem i živelně. A protože v minulosti komunistický režim dovolil zbourat celé čtvrtě, uvolnil se prostor pro fantazii mnohých stavitelů a ne vždycky to přineslo estetickou kvalitu. Problémy v dopravě, stavitelství, rozvojové zóny, místa oddychu – to všechno potřebuje strategii.

Další věc, metropolitní policie.

Je mi líto, že se vašim politikům nepodařilo tento projekt prosadit. Já se o něj pokusím. Hlavní město má specifické problémy a nemůže se řídit zákonem o obecní policii jako město s pár tisíci obyvateli. Množství oficiálních návštěv, demonstrací, turistů, nejvíc slovenských bezdomovců atd. Proto potřebujeme metropolitní policii s posílenými a zpřesněnými pravomocemi.

Chcete důstojný fotbalový reprezentační stadion (ne na Tehelném poli), kritizujete prodražování přestavby zimního stadionu pro šampionát v ledním hokeji 2011. Co dalšího slibujete prosadit?

Založení nového Centrálního parku, vybudování Mediatéky, moderního multifunkčního kulturního zařízení, postavení nového mostu na místě Starého, který by byl promenádní. Či prodej majetku výlučně přes elektronické aukce.

Váš soupeř Milan Ftáčnik je zkušený komunální politik. Například exministr Ján Kubiš tvrdí: „Ftáčnik zná lépe praxi a problémy lidí .“

Pan Kubiš je spojený se stranou Smer, která podporuje pana Ftáčnika, takže se nedivím, že se mu takhle pokouší pomoct. Každý se stane jednou někým poprvé a nikdo nežije tak izolovaně od společnosti, aby neviděl, co ji trápí. Znám toto město.

Chcete sloučit veřejnoprávní televizi a rozhlas. Děravý rozpočet, špatný management, kterému nepomohlo ani střídání ředitelů. Neohrozí to veřejnou službu?

Jako poslankyně jsem přesvědčená, že větší ohrožení a zpolitizování televize STV, jako jsme zažili za vlády Roberta Fica, už nejde. Usilujeme o opak: zachránit ji, protože se finančně, organizačně, ale i morálně propadla tak, že jí hrozí zánik. A to nemůžeme dopustit.

Co říkáte na to, že české a slovenské televize spolu vytvářejí „federativní pořady“ a la Česko Slovensko má talent?

Těší mě to.

Čím?

Ať i mladší generace pocítí tu soudržnost a rivalitu, ve které jsme žili i my a která nám pomáhala neusnout na našich domácích vavřínech.

Když se ujala vlády Iveta Radičová, říkala, že jako žena přináší jiný styl chování i uvažování. Zažila jste ji už v situacích, kde by na jejím místě muž-premiér reagoval jinak?

Nemyslím si, že žena, a tak vzdělaná žena, jako je ona, reaguje zásadně jinak. Co nás odlišuje od mužských kolegů, je jiný životní příběh a zatím i jiná výchova. Proto jsme mnohé empatičtější, více se věnujeme řešení problémů než své kariéře, určitě máme méně času na osobní záliby a sport a jsme zvyklé zapojovat mladou generaci do svých projektů.

Vám prý říkali „generál“. Umíte jít do konfliktů?

Samozřejmě. Bez konfliktů a diskusí se nedají řešit problémy a prosazovat nové vize.

V čem jste generál v osobním životě?

Vedu domácnost a prakticky se o všechno starám. Zvykla jsem si – a navykla na to celou rodinu – že problémy, finance, opravy, přestavby, chatu, řeším já. Nedá se nic dělat.

Nedokážu si představit, že zakřičíte.

Mam silný, cvičený hlas a pevné hlasivky, byla by škoda jich nevyužít. Když vystupuji v parlamentu, nemám problém s tím, že by mi nebylo rozumět. Ale nejsem nervák, a tak nepropadám hysterii. Takže nekřičím. Ale zakřičet, to umím.

Usilovala jste o zvolení prezidentkou, jste poslankyní, možná budete primátorkou. Chybí vám ve výčtu například ministryně. Myslíte si, že se případným primátorstvím uzavře kruh, nebo vás ještě v politice uvidíme v jiné roli?

Byla sem státní tajemnicí, to je blízko k ministryni (úsměv). Ale nechme se překvapit. Nikdy neříkej nikdy.

„Když chci slepičí polévku, nemusím v dnešní době škubat slepici,“ reagovala jste na to, jak se dá skloubit politika s rodinou. Co byste poradila ženám – starostkám či primátorkám – nejen v Česku?

Není třeba jim nic radit. Nejlépe vědí, jak si zorganizovat rodinný a společenský život s funkcí. Kromě toho máme ten neuronový most mezi dvěma částmi mozku, takže dokážeme dělat (k úžasu mužů, kterým takový most chybí) několik věcí rovnocenně najednou. Takže to stíháme.

Jak vypadá život v dvoukariérním manželství?

Každý je zodpovědný za svou kariéru, a pokud není vyzván, neobtěžuje svými problémy toho druhého. Tak zůstane hodně času na společné záliby, procházky.

Jak to vypadá, když přijdete domů po náročném dni? Vašeho manžela netipuji na kuchaře či kutila…

To určitě ne, Lasica je typický městský kavárenský typ. Kladivem se oháním já. Ale zase nevyžaduje, pokud nemám skutečně čas, teplý oběd. Obleče se a jde se někam najíst. A netváří se při tom vyčítavě.

Rozdělila jste ženy političky na tři skupiny – pracovité starostky, ženy nastrčené muži a skutečné političky. V čem se liší?

Pracovité starostky najdete v malých vesnicích, kde se nedá dostat k větším penězům. Nemají větší ambice a funkci vykonávají bez remcání, spolehlivě, pro svou obec. Nastrčené ženy se vyznačují nehynoucí láskou a obdivem k vůdci stáda – tedy v tomto případě předsedovi politické strany. Zůstávají s ním až do trpkého konce. U nás jsme jich měli hodně okolo Mečiara. V naší straně chceme ambiciózní vzdělané a sebevědomé ženy. Teď je to určitě naše premiérka či ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská.

V čem dělají tyto tři skupiny političek chyby, že je jich tak málo?

Některé skupiny žen nedokážou tak spolupracovat jako muži. Možná proto, že mezi nimi panuje i rivalita o přízeň šéfa. Pozoruji to zvlášť mezi novinářkami. Zřídkakdy podpoří nějakou političku. Jako by jim překážela na jejich cestě za slávou.

Kdo vám v Česku nejvíce drží palce – a s kým byste, i když nepijete alkohol, oslavila případné vítězství?

Velmi si vážím listu podpory, který jsem dostala od Václava Havla, vlastně mého prvního šéfa, když jsem vstupovala do diplomacie. Svěřil mi tehdy komplikovaný úřad a důvěřoval mi. Určitě mi drží palce i Petr Weigl. I když už 21 let nehraju, zůstal přítelem a rádcem. A počet příznivých mailů a přátel na Facebooku z Česka se začíná pomalu vyrovnávat s těmi na Slovensku.

Magda Vášáryová

narozena 1948, Banská Štiavnica, Slovensko

slovenská herečka, diplomatka, státní úřednice a politička, sestra herečky Emílie Vášáryové a manželka herce Milana Lasici

Zdroj: Wikipedie.cz