Vyslání Klausové na Slovensko si podle České televize přeje nový prezident Miloš Zeman, jehož choť bývalé hlavy státu podpořila v letošních prezidentských volbách. Podle serveru iDnes.cz ministr zahraničí a neúspěšný prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg se Zemanovým záměrem nesouhlasí.

Vášáryová připomněla, že Klausová, která je rodačkou ze Slovenska, stále mluví spisovnou slovenštinou. „Když vystoupí před lidmi (na Slovensku) slovensky, bude to přijato dobře," poznamenala poslankyně slovenského parlamentu, která počátkem 90. let zastávala post československé velvyslankyně v Rakousku a později stála také v čele slovenské ambasády v Polsku.

Podle Vášáryové většina menších zemí nevysílá do zahraničí, na rozdíl například od Francie, jen kariérní diplomaty. Stavět se proti tomu, aby diplomaty byly i osobnosti, je podle slovenské političky „nonsens". Vášáryová dodala, že Klausová je „intelektuálně zdatná osoba a práci diplomata by se naučila velmi rychle". Na české ambasádě by prý nadále pracovali i kariérní diplomati, kteří by vykonávali svou každodenní práci.

Slováci by patrně pozorně sledovali vyjádření Klausové k evropským tématům. Bývalý prezident Václav Klaus je totiž známý svou kritikou Evropské unie. „Zajímavé by bylo, zda by Klausová zastávala antievropské názory," poznamenala Vášáryová. Slovenská politička připomněla, že Bratislava se řadí k největším zastáncům evropské integrace.

Vstoupit do diplomacie jako známá osoba může být podle Vášáryové výhodou. Řekla, že sama to poznala po příchodu do Polska v roli slovenské velvyslankyně, když ji Poláci znali z účinkování ve filmu. Během působení na ambasádách ji přitom neprovázel její manžel, populární herec Milan Lasica.