Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý představil v rozsáhlém projevu své vize týkající se obnovy a dalšího rozvoje Evropy, v jejichž rámci vyzval Evropskou unii k užší spolupráci v oblasti obrany, přistěhovalectví, daní a sociální politiky. Mimo jiné navrhl i to, aby eurozóna coby jednotný měnový blok disponovala i svým vlastním jednotným rozpočtem. Tento návrh se ale setkal na mezinárodním poli spíš s kritikou, Informuje o tom agentura Reuters. 

Emmanuel Macron na pařížské Sorbonně
Macronova vize Evropy: digitální, ekologická a pomalí v ní nezdržují rychlé

Jedním z kritiků je i člen německé vládní Křesťansko-demokratické unie (CDU) Eckhardt Rehberg, který je seniorním členem rozpočtového výboru spolkového sněmu a blízkým spojencem německé kancléřky Angely Merkelové. "Problém v Evropě není nedostatek peněz," uvedl pro Reuters Rehberg, který poukázal na již existující nástroje na podporu investic, jako jsou Investiční plán Evropské komise pro Evropu, zvaný též Junckerův balíček, záchranný fond eurozóny a Evropská investiční banka. Zapomínat by se podle něj nemělo ani na měnovou politiku Evropské centrální banky. 

Podle Rehberga je důležitější spíš než o jednotném evropském rozpočtu jednat o efektivnějším využívání stávajících finančních prostředků a o tom, že členské státy musí samy provádět reformy za účelem zvýšení své konkurenceschopnosti a ozdravění národních rozpočtů. "Daňoví poplatníci z jiných zemí je této povinnosti zbavit nemohou," uvedl Rehberg. 

Protesty proti reformě pracovního práva ve francouzské Marseille
Francie se bouří proti Macronovým reformám pracovního trhu

Spolkový svaz německého průmyslu (BDI), který je největším německým sdružením průmyslových firem, vyzval německou vládu, aby rychle definovala svůj vlastní postoj k Evropské unii. "Návrhy francouzského prezidenta týkajícíc se společného rozpočtu eurozóny a společného ministra financí jsou sice odvážné, ale nikoli nekontroverzní. Evropa teď potřebuje urychlit jednání o reformách. Ty návrhy nejsou dokonalé, ale stojí za to se o nich pobavit," uvedl předseda BDI Joachim Lang.

Podle ředitele mnichovského vlivného podnikatelského institutu Ifo Clemense Fuesta představuje Macronův projev výzvu, aby se Německo připojilo k jednáním o budoucnosti celé Evropské unie. "V oblasti zahraniční, obranné a obchodní politiky by měla silnější EU jistě smysl, ale Macronovy plány týkající se eurozóny jsou z mého pohledu chybné," uvedl podle Reuters Fuest. Problémy eurozóny podle něj nevyřeší vytvoření funkce společného ministra financí nebo společného rozpočtu pro celý blok 19 evropských zemí.

Protesty odborářů ve Francii
Čtyři tisíce stávek v jediném dni. Macronova úprava zákoníku práce je pod palbou

"Důležitější bude zajistit větší stabilitu ve finančním sektoru a sladit odpovědnost a kontrolu v hospodářské a finanční politice," dodal Fuest. Šéf institutu Ifo patří do skupiny špičkových německých a francouzských ekonomů, kteří ve společném prohlášení vyzvali ve středu francouzskou a německou vládu, aby pohnuly s reformováním EU.