Vatikán 66letého polského duchovního už před rokem zbavil kněžských povinností a převedl jej do laického stavu. Od té doby je zřejmé, že obvinění proti Wesolowskému jsou velmi vážná, jelikož jeho vinu uznala Kongregace pro nauku víry, která provádí interní vyšetřování zločinů v řadách církve.

Polský hodnostář čelí podezření, že během svého působení na karibském ostrově sexuálně zneužíval mladé chlapce, kterým platil za to, že se na ně díval při masturbaci, a že v počítači uchovával pornografické materiály. Loni byl kvůli tomu zatčen a čeká na soud v domácím vězení.

Wesolowski, jenž je zatím nejvyšším hodnostářem Vatikánu, který je oficiálně vyšetřován pro sexuální zneužívání dětí, byl z Dominikánské republiky odvolán v srpnu 2013 nynějším papežem Františkem. Dominikánská republika požaduje jeho vydání, což ale Vatikán odmítá.

Podrobná a choulostivá záležitost

Wesolowski byl vatikánským diplomatem od roku 1980. V Domini­kánské republice byl od roku 2008 a před tím byl papežským nunciem v Kazachstánu, Tádžikistánu, Kyrgyzstánu, Uzbekistánu a Bolívii.

Vatikán dnes ve svém prohlášení uvedl, že proces s duchovním bude velmi „podrobnou a choulostivou" záležitostí. V době, kdy skandál vypukl, se hovořilo o tom, že Wesolowskému hrozí až 12 let vězení. Dnes mluvčí Vatikánu Federico Lombardi uvedl, že v případě odsouzení by se délka trestu mohla pohybovat kolem 30 měsíců, dobu strávenou ve vězení by ale mohly ovlivnit polehčující či přitěžující okolnosti. Vzhledem k dohodě mezi Itálií a Vatikánem by si kněz trest odsloužil v některé z italských věznic.