Vatikán v sobotu oznámil, že vyzvedl zpod jedné kamenné desky na takzvaném teutonském hřbitově (nejstarším katolickém hřbitově ve Vatikánu, kde jsou pochováni zejména význační němečtí nebo vlámsky mluvící katolíci, kteří žili v Římě) dvě schránky, které by měly obsahovat kosti dvou německých kněžen, pohřbených v 19. století. 

Nejstarší dochovaná kresba Michelangela Buonarrotiho. Autor ji vytvořil ve věku zhruba 12 let
Geniální už ve 12 letech. Vědci našli Michelangelovo nejstarší dílo

Už o dva dny dříve otevřeli vatikánští představitelé na hřbitově dvě hrobky, které patřily zmíněným šlechtičnám, a to na základě tipu, že v jedné z nich by se mohlo nacházet tělo ztracené patnáctileté Emanuely. V hrobkách se ale žádné lidské ostatky nenašly, ani pohřešované dívky, ani obou šlechtičen. Informuje o tom server ABC News. 

"Uvidíme, co řeknou kosti"

Vatikán po překvapivém zjištění připomněl, že v 60. a 70. letech minulého století byly na hřbitově prováděny stavební práce, při nichž mohly být kosterní pozůstatky obou kněžen přemístěny jinam. Vytipoval tak místo, kde by se mohly nacházet. Po vyzvednutí schránek pak oznámil, že schránky i místo nálezu budou uzavřeny až do příštího víkendu, kdy se k jejich otevření shromáždí soudní znalci, zástupci rodiny zmizelé dívky i potomci šlechtických rodů, z nichž pocházely obě kněžny.

Hrubý odhad stáří případných dochovaných kostí by měli být odborníci schopni vyslovit během několika hodin, ale rozsáhlejší forenzní testy mohou trvat až 60 dnů. 

Vatikán, ilustrační foto
Vatikán otevře dva hroby, chce vyřešit desítky let starý případ zmizelé dívky

Emanuela Orlandi se ztratila v roce 1983. Naposledy ji viděli, když odcházela z hudební třídy nacházející se v centru Říma. Od té doby se po celá desetiletí spekuluje o tom, co se asi dívce stalo. Její zmizení bylo připisováno například protipapežským aktivitám zahraničních zpravodajských služeb, italskému zločineckému syndikátu "Magliana Gang", který se tak prý snažil vydírat Vatikán, i sexuálním predátorům z řad kněžstva. Jinou často zmiňovanou teorií bylo, že dívčiny únosci chtěli donutit italskou vládu k propuštění uvězněného Mehmeta Ali Ağcy, tureckého ultranacionalisty, který se 13. května 1981 v Římě pokusil o atentát na papeže Jana Pavla II.

O otevření hrobů na vatikánském hřbitově požádala dívčina rodina (matka a bratr) na základě anonymního tipu, který údajně obdržela poštou začátkem letošního roku rodinná právnička Laura Sgrová. Anonymní dopis prý obsahoval obrázek hrobu se symbolem anděla, který se nachází právě na teutonském hřbitově.

Sgrová nyní ABC News potvrdila, že ona i zástupci rodiny byli pozváni na sobotní setkání, a dodala, že podle jejího názoru je tento krok nezbytný k tomu, aby se potvrdilo, zda se ve schránkách opravdu nacházejí ostatky obou kněžen. 

Dosavadní pátrání vyznělo naprázdno

Vatikán vždy popíral, že by se jakkoli podílel na Emanuelině zmizení či jejím dalším osudu. Také nyní vatikánští představitelé prohlašují, že nedisponují žádnými informacemi, které by mohly přispět k vyřešení záhady, ale že mají ohled k rodině, s níž si vždy byli blízcí a vždy ji podporovali.

Odhalení sochy svatého Řehoře z Nareku ve Vatikánu za přítomnosti papeže Františka.
Kauza, co hýbe Itálií: "Detektivka" z Vatikánu bude po 36 letech rozluštěna

Během uplynulých 36 let byla prozkoumána řada falešných stop, anonymních dopisů, četných konspiračních teorií i údajných svědectví o tom, že Emanuelu někdo někde po jejím zmizení viděl - často ve velice vzdálených zemích. Žádná z těchto informací ale nakonec nepřinesla žádný konkrétní poznatek.

Není to také poprvé, kdy se kvůli hledání Emanueliných ostatků exhumují hroby nebo jiná možná místa jejího pohřbení. Loni v listopadu nechali římští státní zástupci prozkoumat neznámou lidskou kostru nalezenou na území Vatikánu, soudní testy ale nakonec vyloučily, že by šlo o Emanuelu.

Voynichův rukopis
Půl tisíciletí záhad vyřešeno? Badatel prý rozluštil text Voynichova rukopisu