„Těžká temnota se snesla na naše náměstí, ulice i města,“ uvedl papež František, jenž hovořil ze schodů baziliky svatého Petra ke strašidelně prázdnému prostoru deštěm zkrápěného náměstí. Tento prostor za normálních okolností plní desítky tisíc lidí, nyní však byl kvůli pandemii uzavřen. Papež tak stál před bazilikou zcela sám.

Díky lékařům, uklízečkám i prodejcům

„Převzala vládu nad našimi životy, naplnila vše ohlušujícím tichem a zoufalou prázdnotou, jež zastavila vše, co bylo v pohybu. Cítili jsme to ve vzduchu a zjistili jsme, že jsme vystrašení a ztracení,“ uvedl papež. 

Poté vydal mimořádné papežské požehnání „Urbi et Orbi“, jež za normálních okolností uděluje jen dvakrát ročně: na Slavnost Narození Páně, tedy o Vánocích, a na Slavnost Zmrtvýchvstání Páně, neboli o Velikonocích. Informuje o tom agentura Reuters.

V požehnání vyzval k jednotě, solidaritě a pokoře. „Neslyšeli jsme chudé, neprozřeli jsme tváří v tvář válkám a nespravedlnostem. Je čas si vybrat mezi tím, na čem záleží, a tím, co pomíjí,“ řekl papež.

V dalších slovech poděkoval všem lidem, kteří se věnují boji s nákazou. „Lékaři, ošetřovatelé, uklízečky, lidé v supermarketech, dopravci, dobrovolníci, kněží a mnoho dalších pochopilo, že nikdo se nezachrání sám. Kolik jen lidí denně prokazuje trpělivost a dodává naději, snaží se nerozsévat paniku, ale sdílet odpovědnost. Kolik matek, otců, učitelek a učitelů ukazuje našim dětem drobnými obyčejnými gesty, jak čelit krizi a jak ji překonat,“ uvedl papež.

Vyzval také všechny lidi k solidaritě a naději. „Dej, Pane, sílu lékařům, zdravotníkům a zdravotnicím, pečujícím o nemocné. Dej každému odpovědnost, aby se choval k ostatním s úctou, abychom na infikované nehleděli jako na nepřátele, ale jako na lidi, kteří potřebují pomoci,“ řekl ve své modlitbě papež.

Odpověď na zprávu o obětech

Podle Vatikánu byla tato mimořádná modlitba v době pandemie okamžitou odpovědí na zprávu italských úřadů, které jen krátce před jejím konáním uvedly, že počet obětí koronavirové infekce vzrostl v Itálii na devět tisíc. 

Nejvíc nakažených je podle agentury Reuters v současnosti ve Spojených státech amerických, kde počet potvrzených případů infekce novým typem koronaviru dosáhl 85 tisíc. 

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in