„Lidé v dnešním světě ve své nenasytnosti po moci a bohatství požírají i své blízké, své bratry. Kolik válek! A na kolika místech jsou stále pošlapávány svoboda a důstojnost,“ řekl papež. „Myslím především na děti, které pohlcují válka, chudoba a nespravedlnost,“ dodal.

„O Vánocích toho hodně víme, ale zapomínáme na jejich význam,“ řekl papež, podle kterého se na oslavy narození Ježíše nabalil „velký konzumerismus“. Podle Františka jsou jedním z hlavních symbolů Vánoc jesle, které podle něj zobrazují „blízkost, chudobu, a konkrétnost“. Věřící vyzval, aby se nenechali přemoci strachem, odevzdaností a sklíčeností.

Vánoční poselství roku 1937, adresované Rabíndranátu Thákurovi a Albertu Einsteinovi.  Zleva Otakar Matoušek, Karel Čapek, Vincenc Lesn, sedící František Křižík
Vánoční poselství: Ať žije svět rovných a svobodných lidí, žádali Čapek a Křižík

Papež František od začátku války na Ukrajině, která začala přesně před deseti měsíci, konflikt několikrát odsoudil. Ve svém dnešním vystoupení ale žádný konkrétní stát nezmínil. Při dnešní tiskové konferenci však vatikánští představitelé uvedli, že letošní oslavy Vánoc budou ve znamení války na Ukrajině a dalších ozbrojených konfliktů ve světě.

Sedm tisíc věřících 

Po dvou letech pandemie covidu-19 se obřady a oslavy mohou letos uskutečnit za přítomnosti většího počtu hodnostářů a věřících. Sobotní mše v bazilice svatého Petra se podle agentury AP zúčastnilo na sedm tisíc lidí.