Mluvčí úřadu Caroline Washayaová potvrdila, že k tomuto kroku úřad přistoupil kvůli vážnému suchu. Neupřesnila ale, o jaké druhy či počty zvířat se má jednat.

S nedostatkem peněz bojující země se dlouhodobě snaží snížit populaci zvířecích druhů na svém území, především pak počet slonů, jejichž počet je dvakrát vyšší, než kolik mohou parky pojmout. V posledních letech Zimbabwe slony vyvezla například do Číny, aby tak nejen snížila jejich počet, ale zároveň získala peníze na péči o jiná zvířata.

Kvůli suchu naléhavě potřebuje čtvrtina obyvatel Zimbabwe potravinovou pomoc a v únoru vyhlásil prezident Robert Mugabe v mnoha venkovských oblastech země "stav katastrofy".

"Zimbabwe čelí jednomu z nejhorších období sucha v dějinách; je ještě horší než v roce 1992, kdy uhynuly tisíce kusů zvířat," řekl AFP ochránce zvířat a bývalý šéf úřadu pro parky Jerry Gotora. "Všechny naše národní parky jsou v nejsušších oblastech. A proto nyní ta akce: 'Kdo je ochotný koupit si zvíře, aby ho mohl nakrmit a dát mu vodu?'," dodal.