Předměstí Ferguson se už více než týden potýká s násilnými demonstracemi, které vyvolalo zastřelení mladého černocha Michaela Browna policistou.

Kolem půl desáté večer místního času (04:30 SELČ) se policie střetla s asi 400 protestujících. K rozehnání davu, v němž byla podle televizní stanice CNN také řada rodičů s dětmi, použila policie dýmovnice a slzný plyn. Později nasadila údajně také gumové projektily.

Policisté tvrdí, že museli zasáhnout, protože dav začal rabovat a ozývala se prý také střelba. Dva lidé byli zraněni a několik zatčeno. Do půl noci, kdy začal platit zákaz vycházení, se podařilo situaci zklidnit. „Vzhledem k okolnostem jsem neměl na vybranou a musel jsem znásobit opatření," obhajoval zásah policejní velitel Ron Johnson.

Zadržení sedmi osob

Lidé ve Fergusonu nemohli své domovy opustit už druhou noc v řadě. Část demonstrantů ale zákaz ignorovala a policie při zákroku proti nim v noci na dnešek zadržela nejméně sedm osob. Dva lidé byli za nevyjasněných okolností postřeleni, žádný z nich podle úřadů ale nebyl zraněn policejní zbraní. Úřady prý budou o případném dalším prodlužování zákazu vycházení rozhodovat podle situace zvlášť každý den.

Neozbrojeného Browna zabil minulý týden v noci na neděli osmadvacetiletý bělošský strážník Darren Wilson a město kvůli tomu zaplavily od počátku týdne protesty a nepokoje. Napětí vyvolává vedle kusých informací policie zejména to, že v oblasti, kde převládají černoši, tvoří místní policejní sbor téměř samí běloši.

Vyšetřování FBI

Podle amerických médií smrt Michaela Browna přijelo do Fergusonu vyšetřovat asi padesát federálních agentů FBI. Americký ministr spravedlnosti Eric Holder oznámil, že „kvůli mimořádným okolnostem spojeným s případem a na žádost Brownovy rodiny" nařídil další, v pořadí už třetí pitvu těla zastřeleného mladíka. Uskuteční se co nejdříve a má detailně objasnit dráhu kulek, které Browna zasáhly.

Pitva provedená na základě žádosti rodičů Michaela Browna ukázala, že byl mladík zastřelen šesti ranami, z nichž dvě ho zasáhly do hlavy. Policie po provedení první pitvy pouze sdělila, že mladík zemřel na střelná zranění, jejich počet ale neupřesnila.

CNN s odvoláním na předběžné výsledky druhé pitvy uvedla, že policista nevypálil střely z bezprostřední blízkosti, neboť patolog při ohledání nenašel žádné stopy střelného prachu v okolí ran. Jedna z kulek připravila Browna o pravé oko, proletěla tváří skrz čelist ven a do těla opět vstoupila u klíční kosti. Poslední dvě střely podle právníka Anthonyho Graye, který zastupuje Brownovu rodinu, byly očividně ty, které zasáhly mladíkovu hlavu. Všechny střely zasáhly Browna zepředu, mladík tedy stál čelem proti policistovi.

Policista Wilson, který je na nařízené placené dovolené, se zatím médiím k incidentu nevyjádřil. Mezitím ale vznikl na Facebooku profil, který mu vyslovuje podporu. Tu mu zde zatím vyjádřilo přes 22.000 lidí.