Po iniciativě zákonodárců na počátku měsíce, aby byl zákaz uzákoněn, přilil oleje do ohně koncem týdne i mluvčí vlády Luc Chatel, který potřebu přijetí normy nevyloučil, pokud se prokáže, že je tento styl oblékání na ženách vynucován.

Za důležité téma to označila v pátek předsedkyně opozičních socialistů Martine Aubryová, která ale vyjádřila obavy, že by případný zákon muslimské ženy příliš nechránil a „přinutil by je naopak zůstávat doma“. Podobně o možné neúčinnosti zákona hovořil i ministr pro imigraci Eric Besson.

Část francouzského parlamentu podepsala petici prosazující zákaz nošení těchto pokrývek hlavy a těla po projevu amerického prezidenta Baracka Obamy, který na počátku měsíce v Káhiře vyjádřil názor, že nošení šátků není znakem nerovnoprávnos­ti žen.

Podobný názor projevil pak i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který se k tématu vrátí i během svého premiérového vystoupení před oběma komorami parlamentu v pondělí v královském paláci ve Versailles.

Z obav před možným posunem v jeho názorech jej v sobotu Francouzská rada muslimského vyznání (CFCM) vyzvala, aby bránil náboženskou svobodu. Zároveň varovala před prohloubením propasti mezi vyznavači různých náboženství v zemi a vůbec před všeobecným ohrožením občanských svobod.

Zákazem nošení okázalých náboženských symbolů v úřadech a veřejných školách vzbudila Francie před čtyřmi lety nelibost islámského světa právě proto, že v praxi šlo hlavně o šátky muslimek.

Muslimů žije ve třiašedesátimi­lionové Francii asi pět milionů. Muslimské šátky na hlavách žen lze ve městech vidět často, burka je vzácná.