Sobotního protestu v Bayonne několik kilometrů od Biarritzu se zúčastnilo zhruba 400 lidí. Po potyčkách s pořádkovými silami, při kterých byl použit i slzný plyn a vodní dělo, jich policisté 68 zadrželi. Třicet osm lidí skončilo ve vazbě, informovala dnes místní prefektura. Zadrženým policisté kladli za vinu hlavně házení předmětů, zahalování obličeje či držení věcí, které by mohly sloužit jako zbraně.

Dnes dopoledne městem Bayonne prošel protestní pochod za "klima a sociální spravedlnost" s několika stovkami účastníků, kteří nesli Macronovy portréty ukradené ze stěn více než stovky radnic a dalších úředních budov po celé Francii. Fotografie šéfa Elysejského paláce přitom nesli lidé obrácené hlavou dolů. Protestu se podle světových agentur zúčastnili lidé z různých organizací a hnutí od ekologických aktivistů, přes bojovníky za práva zaměstnanců, žen, menšin či migrantů.

Americký prezident Donald Trump (vlevo) při obědě s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem během konání summitu G7
Summit G7 vstoupil do druhého dne. Dosavadní jednání jsou dobrá, uvedl Trump

Ne všechny plánované demonstrace se dnes na jihozápadě Francie ale uskuteční. Organizátoři takzvaného protisummitu, kteří již v sobotu uspořádali poklidný protestní pochod na francouzsko-španělské hranici, zrušili dnešní akci, během které se mělo demonstrovat na sedmi místech v okolí Biarritzu.

Podle nich nebylo možné zajistit bezpečnost účastníků protestu. Místo toho chtěli odpůrci vrcholné schůzky vytvořit dnes "lidskou zeď", která měla symbolizovat "stav obležení", v němž se Biarritz a okolí podle nich ocitly. Nakonec zrušili dnes dopoledne i tento protest.

V kongresovém hotelu Bellevue v Biarritzu se mezitím sešli prezidenti a premiéři USA, Francie, Japonska, Kanady, Německa, Británie a Itálie a předseda Evropské rady Donald Tusk na prvním pracovním jednání. Jeho tématem je podle listu Le Figaro strategická agenda, bezpečnost a světové hospodářství.

Posílení dialogu a koordinace s Ruskem

Podle zdroje agentury AFP se jednalo mimo jiné o Íránu, přičemž státníci pověřili francouzského prezidenta Macrona, aby Teheránu "adresoval zprávu" s cílem předejít další eskalaci napětí v oblasti Perského zálivu.

Protestující aktivisté nesou fotky představitelů G7
Summit G7 bude těžkou zkouškou jednoty a solidarity, míní Tusk

Zdroj AFP také uvedl, že se skupina G7 dohodla, že je třeba "posílit dialog a koordinaci" s Ruskem, které bylo ze skupiny G8 vyloučeno po anexi Krymu v roce 2014. Představitelé sedmi zemí a EU se podle zdroje AFP ale zároveň shodli, že na návrat Ruska do skupiny je "příliš brzy".

Další pracovní jednání čeká lídry G7 v 13:00 SELČ, kdy budou jednat o boji proti nerovnostem ve společnosti.