Biometrický pas, který postupně nahrazuje elektronický pas, obsahuje elektronický čip, ve kterém je počítačově zpracovaná fotografie a snímek dvou otisků prstů držitele dokladu. Zfalšování samotného dokladu je ohromně obtížné, ale dokumenty pro jeho oficiální získání se zdají být lehce zfalšovatelné.
"Současný problém spočívá v tom, že každý občan může získat tento nejzabezpečenější doklad na světě na základě nejméně zabezpečených dokladů, a to kopie rodného listu. Vytvoření nové identity na základě zfalšovaného rodného listu s pomocí pouhé fotokopírky je hračkou," cituje list z posudku, který si prý nechal vypracovat prezidentův poradce a byl předán v říjnu ministerstvu vnitra.
Ministerstvo označilo uvedená čísla za "zcela ztřeštěná a velmi vzdálená skutečnosti". Připustilo, že systém přidělování biometrických pasů měl "trhliny", například v předkládání kopie rodného listu, která mohla být podvodně získána poštou od nějaké radnice. Falešných pasů je podle úřadu ale jen "několik tisíc" z celkových 6,5 milionu vystavených.
Ministerstvo vnitra navíc sdělilo, že od února se postupně zavádí bezpečnější systém pro získání biometrických cestovních pasů přes internet. Předkládané doklady jsou lépe ověřovány a žadatel se musí dostavit osobně k sejmutí otisků prstů, ujistil úřad.