V ulicích Neudorfu zasahovaly ve čtvrtek odpoledne policejní jednotky i příslušníci elitní zásahové jednotky RAID, informovala agentura Reuters. 

Ve Štrasburku se střílelo.
Střelba na vánočním trhu ve Štrasburku má další oběť. Útočník stále prchá

Ministr vnitra Christophe Castaner později uvedl, že šlo jen o standardní prověřování „pochybností“. Policejní zdroje, které citovala AFP a televize BFMTV taktéž hovořily o běžných raziích a vyloučily, že by mohlo jít o operaci s cílem zadržet pachatele. Prohlídky domů kolem 17:00 skončily, aniž policie kohokoli odvedla.

Na otázku, zda má policie instrukce zadržet Chekatta živého nebo mrtvého řekl již dříve mluvčí francouzské vlády Benjamin Griveaux televizi CNews: „Na tom nezáleží. Nejlepší by bylo nalézt ho tak rychle, jak jen to bude možné.“

Při pátrání po Chekattovi pomáhala také policie v Německu, které posílilo hraniční kontroly. Útočníka se posléze podařilo najít ve skladišti ve štrasburské čtvrti Meinau. K akci došlo kolem deváté hodiny večer v ulici Rue du Lazaret, zhruba dva kilometry od místa úterního útoku. Muž prý při konfrontaci s policisty začal střílet jako první, členové specializované zásahové jednotky jej pak zneškodnili, napsal alsaský deník Les Derniéres Nouvelles d'Alsace.

Policejní složky ve Štrasburku stále pátrají po útočníkovi.
Necítíme se tu bezpečně, říkají obyvatelé Štrasburku. Čekají na dopadení střelce

Francouzská média také informovala i o zadržení páté osoby blízké útočníkovi. Podle agentury AFP jde o muže, který není Chekattovým rodinným příslušníkem. Policie také údajně prohledala pařížské bydliště sestry střelce, která zároveň absolvovala výslech, aniž by byla zatčena.

Podle svědků 29letý muž při útoku vykřikoval „Alláhu akbar“ (arabsky Bůh je veliký). Pařížský prokurátor Rémy Heitz uvedl, že si vánoční trh jako terč útoku mohl vybrat jako náboženský symbol.

Zpřísněné kontroly i na letišti

Úřady východofrancouzského departementu Haut Rhin ve středu také oznámily zpřísněné kontroly na letišti v Mylhúzách a také na nádražích v Colmaru, Mylhúzách a v Saint-Louis. V dalších částech Francie, v přístavu Le Havre a městech Rouen a Caen se úřady rozhodly posílit ostrahu tamních vánočních trhů.

Život ve Štrasburku se mezitím pomalu vrací k normálu, což se však zatím netýká vánočního trhu. Radnice ve středu rozhodla, že zůstane uzavřen i ve čtvrtek. Výuka ve školách bude moci být obnovena. Zákaz bude nadále platit pro venkovní kulturní akce, ale ty konané v uzavřených prostorách se uskuteční.

Předměstí Štrasburku jsou známá tím, že se v nich radikalizují různé skupiny, zejména pak v místech se silnou přistěhovaleckou komunitou. Podle starosty města pochází celá desetina z pětadvaceti tisíc sledovaných osob právě z této části Francie.

Ve Štrasburku se střílelo.
Střelec ve Štrasburku prý křičel Alláhu akbar. Policii stále uniká