„Neodpočíval zde, on zde i pracoval. Byl součástí tohoto regionu," řekl Pigeon. „Mohl zde žít normální život. Ve Švýcarsku nalezl skutečnou rovnováhu mezi životem a prací. V Anglii byl velmi chudý, ve Spojených státech zase velmi úspěšný, ale jeho skutečné štěstí bylo 25 let zde," dodal.

Organizátoři doufají, že muzeum s názvem Chaplin's World navštíví ročně přes 300.000 lidí.

Komik se narodil jako Charles Spencer Chaplin v Londýně v roce 1889 v rodině chudých herců a na vlastní kůži poznal nejen ulici, ale i chudobinec. Od malička vystupoval se svým starším bratrem Sydneym v kabaretech a v šestnácti objevil jeho herecký talent i slavný West End. Rok nato se stal členem prestižní společnosti Freda Karnoa, s níž se dostal na zájezd do USA, kde v roce 1913 zůstal.

Grotesky

Na plátně se poprvé objevil v krátkém snímku Chaplin si vydělává na živobytí v roce 1914, kdy takových grotesek natočil pětatřicet. Jeho celovečerním hereckým debutem, k němuž napsal i scénář a režíroval ho, bylo melodrama Kid o tulákovi, který se ujme nalezence. V roce 1919 založil s Mary Pickfordovou, Douglasem Fairbanksem a Davidem Griffithem filmovou společnost United Artists, pro niž natočil i slavného Diktátora, v němž poprvé „promluvil".

V roce 1952, když se účastnil v Londýně premiéry svého filmu Světla ramp, mu byl zakázán návrat do USA. Důvodem byly údajně jeho levicové názory, podle jiné verze se nevrátil kvůli vysokému dluhu na daních. Pak už natočil jen dva filmy.

Chaplin, jemuž v roce 1972 udělila americká filmová akademie Oscara za celoživotní dílo a v roce 1975 ho britská královna povýšila do rytířského stavu, byl čtyřikrát ženatý. Naposledy se oženil v roce 1943 s o 36 let mladší Oonou O'Neillovou, s níž měl osm dětí, včetně slavné herečky Geraldine Chaplinové. Zemřel 25. prosince 1977 v Corsier-sur-Vevey, kde je také pohřben.