Zatčení souvisí s údajným znásilněním třináctileté dívky v roce 1977.

Režisér je v předběžné vydávací vazbě a čeká na vydání, proti rozhodnutí se může odvolat, řekl mluvčí švýcarského ministerstva spravedlnosti. Na curyšském filmovém festivalu měl režisér převzít cenu za celoživotní dílo.

Americké úřady vyhlásily po Polanském v roce 2005 mezinárodní pátrání v souvislosti se zatykačem z roku 1978, řekl mluvčí. Uvedl, že filmař byl zatčen při vstupu na švýcarské území. Podrobnosti a místo zatčení odmítl sdělit.

Švýcarské úřady nyní musejí ověřit, zda může být Polanski skutečně vydán, což může trvat několik dní, sdělil mluvčí.

Jde o dávný sex s nezletilou

Předtím organizátoři festivalu uvedli, že slavný režisér snímků jako Hnus, Ples upírů nebo novějšího oscarového Pianisty byl zatčen na základě žádosti Spojených států z roku 1978. Zatykač souvisí s údajným znásilněním nezletilé v roce 1977. Režisér se před více než 30 lety přiznal, že měl pohlavní styk s třináctiletou dívkou. Sex s nezletilou je podle amerických zákonů považován za znásilnění.

Letos v červenci se Polanski odvolal proti verdiktu losangeleského soudu, který v květnu zamítl jeho žádost, aby americká justice obvinění ze znásilnění odložila. Soud v Los Angeles mu v květnu odmítl vyhovět, protože se nedostavil k jednání. Režisérovi právníci však předem oznámili, že jejich klient do Kalifornie nepřijede. V USA je veden jako uprchlík a po příjezdu mu hrozí okamžité zatčení. Z Francie vydán být nemůže.

Ohromen je i francouzský ministr

Vedení curyšského festivalu vyjádřilo nad zatčením slavného režiséra hluboké překvapení. Organizátoři kvůli tomu odložili na neurčito předání ceny za celoživotní dílo, kterou měl Polanski v neděli převzít.

Ohromen byl i francouzský ministr kultury Frédéric Mitterrand. V prohlášení uvedl, že o této skutečnosti hovořil s prezidentem Nicolasem Sarkozym, jenž případ velmi pozorně sleduje a přeje si brzké vyřešení.

Ministr Mitterrand dodal, že se nechce vměšovat do prastarého soudního procesu, ale lituje toho, že tomu, kdo již zažil tolik ran osudu, byla uštědřena další. Režisér polského původu strávil dětství ve varšavském ghettu.

Geniální režisér s puncem zvrhlíka

Výčet událostí ze života šestasedmdesátiletého Romana Polanského připomíná spíš fantaskní příběh než skutečný život uznávaného režiséra. Jisté je, že každý jeho nový film je událostí pro diváky i kritiku a Polanského díla patří k nejzajímavějším ze světové kinematografie. Režisér se ale musel vypořádat i s tragickou smrtí manželky a s obviněním z údajného znásilnění třináctileté dívky v roce 1977. V sobotu ho minulost dostihla.

Umělec je na útěku celá desetiletí

Jeho případ začal v březnu 1977. Po fotografování pro časopis v domě herce Jacka Nicholsona v Hollywoodu měl Polanski sexuální vztah se svou modelkou, třináctiletou dívkou. Režisér, jemuž hrozilo 50 let vězení za znásilnění, uzavřel s prokuraturou dohodu a byl uznán vinným jen v jednom ze šesti bodů obžaloby. Poté byl odsouzen ke třem měsíců v kalifornském vězení, kde strávil 47 dní. Pak se ale soudce nechal slyšet, že ho pošle za mříže, a Polanski odletěl do Londýna a následně do Francie, kde od té doby žije. Do USA se už nevrátil, což mu zabránilo například převzít v roce 2003 Oscara za nejlepší režii za film Pianista.

Pianista je asi jeho nejúspěšnějším filmem. Získal tři Oscary a vyhrál také Zlatou palmu v Cannes. Snímek vypráví příběh mladého polského hudebníka židovského původu, jenž unikne deportaci do koncentračního tábora a válku přežije v ghettu. Polanski, který se sice narodil 18. srpna 1933 v Paříži, ale záhy se s rodiči vrátil do Polska, do něj vnesl autobiografické rysy. V dětském věku se mu podařilo uprchnout z varšavského ghetta a přežít v úkrytu u polských sedláků. Jeho matka přišla o život v Osvětimi a otec přežil koncentrační tábor Mauthausen.

Drastické natáčení

Polanski, jenž má francouzské občanství, vystudoval filmovou akademii v Lodži. Rozhodující pro jeho umělecký vývoj bylo prý setkání s polským režisérem Andrzejem Wajdou. Excentrické chování se u něj projevilo již za studií, když se rozhodl natočit film Přerušení zábavy poněkud drastickým způsobem. Film měl zachycovat zábavu, na které chuligáni napadnou tančící dvojice. Polanski pozval své spolužáky na bál a zároveň se domluvil s partou grázlů, aby na povel vtrhli na zábavu a začali studenty bít. A skutečně se tak stalo.

V roce 1961 debutoval celovečerním filmem Nůž ve vodě o milostném trojúhelníku na plachetnici. Film naznačil, kudy se budou ubírat jeho filmy – směrem k černému humoru a bizarním mezilidským vztahům. Snímek získal nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film, komunistická cenzura ale reagovala na film chladně. Polanski poté odešel do rodné Paříže, pak do Londýna a v roce 1968 do Los Angeles, města filmu. Tam se ještě v témže roce oženil s herečkou Sharon Tateovou, s níž se seznámil při natáčení parodie Ples upírů, a těšil se na prvního potomka. Štěstí ale netrvalo dlouho.

Banda mu ubodala manželku

Tragédie přišla v roce 1969, krátce po uvedení dalšího slavného filmu Rosemary má děťátko (za scénář nominace na Oscara), v němž hlavní představitelka porodila ďábla. Tateová byla ubodána k smrti ve vysokém stupni těhotenství bandou Charlese Mansona. Ztrátu Sharon nesl těžce a jeho nevázaný život se změnil v ještě nevázanější. Po její vraždě žil v Evropě a do USA se vrátil v roce 1974 kvůli natáčení filmu Čínská čtvrt s Jackem Nicholsonem a Faye Dunawayeovou, který byl nominován na Oscara za nejlepší režii.

Nekontrolovatelné chování vyústilo v trestný čin

Jeho nekontrolovatelné chování vyústilo v roce 1977 v sexuální styk s třináctiletou dívkou. Drama Tess z roku 1979 (nominace na Oscara za nejlepší režii) věnoval památce své první manželky a o deset let později si vzal o 35 let mladší herečku Emmanuelle Seignerovou, s níž má dvě děti a kterou již v roce 1988 obsadil vedle Harrisona Forda do thrilleru 48 hodin v Paříži. V erotickém dramatu Hořký měsíc z roku 1992 Seignerová ztvárnila hlavní ženskou roli a zahrála si například i v temném thrilleru Devátá brána (1999), v němž hrál titulní roli Johny Depp. Výraznou zásluhu měla také na Polanského zatím posledním celovečerním filmu. Tím byla filmová adaptace slavného románu Charlese Dickense Oliver Twist. Snímek se točil v Praze, kde měl za osobní účasti Polanského světovou premiéru.

O jeho případu vznikl dokument Roman Polanski: Hledaný a žádaný, který upozornil na některé nesrovnalosti v případu, z něhož byl obviněn, a popisuje ho i jeho biografie.

Polanski, který si v mnoha filmech také zahrál, několikrát navštívil Česko. V lednu 2003 převzal v Praze cenu Febiofestu za přínos světové kinematografii.