K incidentu došlo v úterý ve 14:23 SEČ nad sjezdovkou Kandahar. „Lavina spadla v části (ledovce) Plaine-Morte. Na místě jsou týmy záchranářů a probíhá pátrání. Zasypáno je několik lidí,“ informovala krátce po události místní policie na twitteru.

Do pátrání po případně postižených lidech se podle agentury Reuters zapojilo více než 240 policistů, záchranářů a vojáků, kterým pomáhalo i 12 pátracích psů a osm vrtulníků. Kvůli obavám, že by pod masou sněhu mohli být uvězněni další lidé, pokračovalo pátrání celou noc.

„Hledání pokračovalo celou noc a dnes ráno bylo přerušeno. Pokud by si to situace vyžádala, budeme v pátrání pokračovat. V tuto chvíli nemáme žádné informace o pohřešovaných,“ uvedla ve středu ráno policie v prohlášení.

Lavina zranila čtveřici lidí, z nichž jeden byl v kritickém stavu a svým poraněním v nemocnici podlehl. „Osoba, která byla vážně zraněna, v noci v sionské nemocnici zemřela. Šlo o francouzského příslušníka lyžařské hlídky, bylo mu 34 let,“ doplnili policisté 

Záchranu komplikuje kompaktní sníh

Pátrání probíhalo v náročných podmínkách. „Je tam neuvěřitelné množství sněhu: dva metry tloušťka a délka kolem 300 metrů. Je to jarní lavina a je velmi kompaktní,“ citoval server lenouvelliste.ch jednoho ze záchranářů, s nímž se spojil telefonicky. Podle některých jeho kolegů vrstva spadlého sněhu v místech dosahuje až tří metrů. 

Za pádem laviny podle agentury Reuters nejspíš stojí sama příroda, neboť ve zmíněné lokalitě převládalo v posledních dnech poměrně teplé počasí. Z pětistupňové škály bylo riziko lavinového nebezpečí nicméně vyhodnoceno jako malé a označeno číslem 2.